Prima pagină » Actualitate » Tezaurul românesc furat de la muzeul din Olanda ar fi fost SUBEVALUAT: „Dacă valorau 100 de milioane de euro, atunci erau alte măsuri de siguranță”

Tezaurul românesc furat de la muzeul din Olanda ar fi fost SUBEVALUAT: „Dacă valorau 100 de milioane de euro, atunci erau alte măsuri de siguranță”

Tezaurul românesc furat de la muzeul din Olanda ar fi fost SUBEVALUAT:

Coiful dacic și cele trei brățări furate de la Muzeul Drents din Olanda au fost evaluate, în total, la aproximativ șase milioane de euro, coiful din aur valorând 4,3 milioane de euro. Potrivit unui avocat, aceste artefacte ar fi fost, însă, subevaluate, motiv pentru care muzeul din Assen nu a considerat necesar să ia măsuri mai stricte de securitate.

Tezaurul dacic împrumutat Muzeului Drents din Olanda ar fi fost asigurat pentru o sumă mai mică decât valoarea sa autentică, susține un specialist în drept. Cele trei brățări din aur valorează între 400.000 – 500.000 de euro fiecare, iar Coiful de la Coțofenești este estimat la 4 milioane de euro.

„Practic, noi ne-am subevaluat aceste bunuri, iar odată cu această subevaluare, consecința este că toate acele măsuri de securitate, teoretic, trebuiau să fie raportate față de valoare. Dacă aceste bunuri valorau 100 de milioane de euro, atunci în mod clar erau cu totul alte măsuri de siguranță. Valoarea pe care noi o putem cere pentru un eventual dosar penal este de maxim 4 milioane de euro, exact cât este valoarea de asigurare, din păcate”, spune avocatul Cătălin Crăciunescu, pentru știrileprotv.ro.

Parchetul General a dispus ridicarea documentelor de la Direcția Culturală a Municipiului București, instituția ce are în grijă toate monumentele și obiectele culturale din Capitală. Instituția deține și documentația care stă la baza organizării expozițiilor în străinătate, inclusiv în ceea ce privește obiectele de patrimoniu cultural. Astfel, certificatul de export pentru Coiful de aur de la Coțofenești și tezaurul dacic ar fi fost semnat tot de către reprezentanții acestei instituții.

Ridicarea documentelor de la Direcția de Cultură București este parte din dosarul de furt calificat deschis de Parchetul General după jaful de la Muzeul Drents din Assen.

Procurorul general al României s-a întâlnit cu omologul său olandez și au discutat despre o echipă comună pentru ancheta jafului.

Foto: Profimedia


Citește și:

Furtul Tezaurului Dacic. Expert în securitate: „Bijutierul obișnuit are vitrine mai sigure decât Muzeul Drents”

DENUNȚ împotriva Ralucăi Turcan și a fostului director al Muzeului de Istorie. ACUZAȚII după JAFUL de la Drents / Se cere intervenția SIE

Marcel Ciolacu: „Salut anunțul poliției olandeze care investighează furtul de obiecte de patrimoniu românesc de la Muzeul Drents”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Distrugeri în lanț la instalații eoliene din România. Investitorii cer intervenția autorităților
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Meko și Dorian Popa l-ar fi tocmit pe 'Măcelarul lui Bebino' să-l aranjeze pe Alex Bodi. Au pus preț pe capul musculosului
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit deși au împreună 4 copii. Milionarul ar avea amantă: „Nu au inimă!”
Adevarul
„Sultanul“ Erdogan își pregătește fiul pentru a prelua conducerea Turciei. Scenarii pe culoarele puterii de la Ankara
Mediafax
Misiune istorică. O rachetă europeană a decolat spre spațiu cu 32 de sateliți la bord
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Incendiu puternic în Capitală. Un om a murit, altul este rănit, după ce au rămas blocați într-o mașină electrică
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Ce se întâmplă doctore
Artista, transformată complet! A slăbit enorm în timp record, iar acum se afișează în ținute incendiare
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Cum arată ultima suflare a unei stele aflate pe moarte?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce copiii își mănâncă secrețiile nazale?