Prima pagină » Actualitate » În ce CASĂ va sta Klaus Iohannis după plecarea de la Cotroceni? Tanczos Barna: „Va solicita o altă locație, dar nu pe cea din Primăvarii”

În ce CASĂ va sta Klaus Iohannis după plecarea de la Cotroceni? Tanczos Barna: „Va solicita o altă locație, dar nu pe cea din Primăvarii”

În ce CASĂ va sta Klaus Iohannis după plecarea de la Cotroceni? Tanczos Barna: „Va solicita o altă locație, dar nu pe cea din Primăvarii”
Klaus Iohannis:/ Sursa foto: Profimedia

Ministrul Finanțelor, Tanczos Barna, a declarat că, din informațiile pe care le deține, președintele demisionar Klaus Iohannis va solicita o altă locuință, la care are dreptul în calitate de fost șef de stat, însă nu pe cea controversată din Primăverii.

Deși locuința de lux din cartierul Primăverii despre care s-a speculat de-a lungul timpului că ar fi fost pregătită pentru el și în care s-au investit milioane de euro pentru modernizare, președintele Klaus Iohannis ar alege totuși o altă casă, spune Tanczos Barna.

„Din câte știu, s-a luat o decizie inclusiv din partea domnului președinte Iohannis și va solicita o altă locație, nu locația respectivă, cea din Primăverii care a fost… nu aceea”, a afirmat ministrul.

Barna  a precizat că nu cunoaște exact ce locuință va alege șeful statului, însă acest subiect nu reprezintă o preocupare pentru Guvern.

„Nu m-a interesat, nici nu este problema mea unde va sta domnul Iohannis, dar, din câte știu, s-a luat o decizie și locația aceea nu o să mai fie oferită domnului Iohannis ca fost președinte al României”, a adăugat el, potrivit G4Media.

De asemenea, întrebat dacă procedura de suspendare din funcție l-ar fi privat pe Klaus Iohannis de privilegiile rezervate foștilor președinți, Tanczos Barna a evitat să ofere un răspuns clar.

„Nu cred că l-ar fi afectat pe domnul Iohannis acest lucru, dar sincer să vă spun, nici nu am analizat aspectele juridice din acest punct de vedere”, a menționat ministrul.

Citește mai mult pe acest subiect:

Mini-teren de GOLF cu trei găuri pentru președintele Iohannis și la reședința de la Vila Lac 3

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe