Prima pagină » Știri externe » REUTERS: România, INVITATĂ la a doua reuniune organizată de FRANȚA, pe tema războiului din Ucraina

REUTERS: România, INVITATĂ la a doua reuniune organizată de FRANȚA, pe tema războiului din Ucraina

Ruxandra Radulescu
REUTERS: România, INVITATĂ la a doua reuniune organizată de FRANȚA, pe tema războiului din Ucraina

Franța va organiza a doua reuniune pentru a discuta despre Ucraina şi securitatea europeană, la care vor lua parte atât Canada, cât și statele europene ce nu au fost prezente la prima sesiune de discuții, inclusiv România, au afirmat surse diplomatice pentru Reuters

Potrivit publicației citate, la a doua reuniune organizată de președintele Emmanuel Macron vor lua parte Norvegia, Canada, cele trei state baltice (Lituania, Estonia şi Letonia), Republica Cehă, Grecia, Finlanda, România, Suedia şi Belgia.

Este posibil ca unele țări să participe la eveniment prin videoconferinţă, au declarat aceleași surse pentru Reuters

Palatul Elysee nu a răspuns imediat la solicitarea de comentarii din partea Reuters.

România, reprezentată de Polonia la reuniunea, desfășurată luni, la Paris

România nu a fost invitată la reuniunea informală convocată de președintele francez Emmanuel Macron, desfășurată luni, 17 februarie, la Paris, și unde s-a discutat securitatea europeană, în contextul războiului din Ucraina.

MAE a transmis un comunicat în care a a precizat că țara noastră a fost reprezentată în cadrul evenimentului de Polonia, care asigură președinția rotativă a Uniunii Europene.

„Reuniunea de la Paris din data de 17 februarie a fost inițiată de Președintele Franței Emmanuel Macron, într-un format cunoscut ca Weimar Plus. Acesta a inclus pe Președintele Consiliului European, Președinta Comisiei Europene, Secretarul General al NATO și un număr de șefi de stat și de guvern ai țărilor din Europa care sunt sprijinitori majori ai Ucrainei.

România, în calitatea sa dublă – vecinul european cu cea mai lungă frontieră cu Ucraina și țară care a oferit constant și de la început un sprijin multidimensional, umanitar, economic și militar țării vecine, are un interes direct în continuarea susținerii colective europene și euro-atlantice pentru Ucraina, că răspuns la războiul brutal și ilegal de agesiune din partea Federației Ruse. Acest lucru a fost transmis clar participanților, în primul rând Președintelui Franței, Emmanuel Macron, prin demersuri diplomatice.

Totodată, România a fost reprezentată la reuniune prin intermediul Poloniei, care asigura președinția rotativă a Uniunii Europene. Formate regionale cum sunt și cele propuse și animate de România, de exemplu B9 sau Inițiativa celor 3 Mări, sunt o practică comună. România a fost informată asupra conținutului discuției. Urmează noi reuniuni la care România va participa.”, a transmis MAE într-un comunicat.

FOTO Profimedia

Citește și

SUA și Rusia vor forma echipe de negociere pentru oprirea RĂZBOIULUI din Ucraina

Dmitri Peskov: Un acord pe termen lung cu Ucraina este imposibil fără rezolvarea problemelor de SECURITATE din Europa

Marco Rubio și Serghei Lavrov, NEGOCIERI la Riad de 4 ore și jumătate. Întâlnire fără HANDSHAKE. „Negocierile au decurs bine”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Controversă digitală. Prietenos sau pasiv-agresiv? Un emoji, două generații
Digi24
Un general ucrainean care a dezertat și a luptat de partea Rusiei a fost ucis pe front, anunță Kievul
Cancan.ro
Medicii au refuzat dorința familiei lui Mircea Lucescu. Conducerea Spitalului Universitar, de neclintit chiar și după venirea lui Răzvan Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Donald Trump refuză invitația de a veni în România
Click
Noi detalii în cazul medicului ucis și incendiat: suspecta, în vârstă de 40 de ani, ar fi recunoscut fapta. Ce probe au găsit anchetatorii în apartament
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? Și-a schimbat radical viața și a dispărut din lumina reflectoarelor
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un Mercedes lăsat în service „s-a plimbat” pe la două baruri înainte de a fi oprit de proprietară. Poliția a intervenit
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Cercetătorii au calculat cât de mult plânge un om, în medie