Prima pagină » Actualitate » Președintele CCR, reacție la amenințările lui Călin Georgescu/ Marian ENACHE: Manifestări de „virilitate electorală”

Președintele CCR, reacție la amenințările lui Călin Georgescu/ Marian ENACHE: Manifestări de „virilitate electorală”

Președintele CCR, reacție la amenințările lui Călin Georgescu/ Marian ENACHE: Manifestări de

Călin Georgescu i-a amenințat pe judecătorii Curții Constituționale a României. Acesta le-a transmis că, dacă va ajunge președinte, membrii CCR vor fi judecați pentru înaltă trădare. N-a trecut mult și șeful CCR, Marian Enache, a reacționat.  

Călin Georgescu dă dovadă de „virilitate electorală” este de părere președintele CCR, Marian Enache, ca reacție la amenințările candidatului la prezidențiale, proferate la Realitatea Tv, cu privire la judecătorii Curții Constituționale.

„Dar ce, suntem pe vremurile lui Ivan cel Groaznic? Statele din lumea civilizată a Europei și SUA ar trebui să conștientizeze existența unor asemenea ieșiri, tocmai pentru a fi repudiate, și să apere valorile democratice și justiția constituțională. Voturile oamenilor din orice țară nu pot fi însușite prin manipulări care încalcă legea, promisiuni înșelătoare și amenințări stupefiante de răzbunare față de instituțiile statului și față de toți cei care nu îi dau dreptate și nu se „aliniază” dorințelor cuiva.

Asemenea manifestări, de „virilitate electorală”, profund antidemocratice și periculoase, mâine vor fi îndreptate împotriva oricărui cetățean care va avea curajul să i se opună și să nu devină „obligatoriu” un adept al său. Toți vor fi pedepsiți pentru nesupunere și deviaționism de la pretențiile unui candidat?! Aici nu este vorba despre persoane, așa cum s-ar înțelege la prima vedere, ci despre opoziția tranșantă dintre ideologia democratică și tendințele de tip totalitarist, care lansează ultimatumuri”, a declarat celor de la www.juridice.ro, șeful CCR, Marian Enache.

Călin Georgescu a declarat că, dacă va ajunge președinte, membrii CCR vor fi judecați pentru înaltă trădare din cauză că au anulat prezidențialele din 2024.

CITEȘTE ȘI:

Călin Georgescu îl acuză pe președintele interimar Iie Bolojan de „PROPAGANDĂ” soroșistă. Suveranistul cheamă românii în Piața Constituției

Călin Georgescu îi amenință pe judecătorii CCR și transmite ultimatum către SRI: „Vor fi judecați pentru înaltă trădare”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețul petrolului depășește 90 de dolari pe baril pentru prima dată în ultimii doi ani, pe fondul războiului din Iran
Digi24
Viktor Orban anunță noi măsuri împotriva Ucrainei, după ce a fost amenințat de Volodimir Zelenski
Cancan.ro
România va avea cea mai CANICULARĂ vară din ultimii 100 de ani! Avertismentul GROAZNIC al meteorologilor
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan a încălzit atmosfera cu apariția în costum de baie, la Predeal, deşi temperatura e cu minus!
Adevarul
Stadiul la zi al lucrărilor la Autostrada Sibiu - Pitești. Când ar putea fi gata cea mai așteptată șosea de mare viteză din România
Mediafax
Aurul din Dubai, vândut cu discount din cauza războiului din Orientul Mijlociu
Click
Horoscop 6-12 martie. Fecioarele ar putea rezolva o situație dificilă din trecut, schimbări pentru Vărsători, noi începuturi pentru Pești
Digi24
Cel mai mare pericol pentru Spania după ce Sanchez l-a înfuriat pe Trump. „Eroarea” făcută de premierul spaniol
Cancan.ro
BOMBA! Măruță a semnat. Unde va putea fi văzut, după ce a fost dat afară de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Vedeta celebră, de nerecunoscut la 41 de ani. Prin ce schimbări a trecut blondina! A ajuns piele și os. Imaginile cu ea sunt șocante
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Cum arată Dacia Logan produsă în Iran?
Descopera.ro
Mit sau adevăr: Femeile sunt mai intuitive decât bărbații?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Adam se trezește de dimineața cu o mahmureală groaznică: – Unde sunt coastele mele???
Descopera.ro
Care sunt țările cu cele mai mari datorii din lume și unde se regăsește România?