Prima pagină » Știri politice » Ilie Bolojan, de Ziua Dezrobirii Romilor: „Au fost supuși, timp îndelungat, umilințelor, DISCRIMINĂRII și unei vieți lipsite de demnitate”

Ilie Bolojan, de Ziua Dezrobirii Romilor: „Au fost supuși, timp îndelungat, umilințelor, DISCRIMINĂRII și unei vieți lipsite de demnitate”

Ilie Bolojan, de Ziua Dezrobirii Romilor: „Au fost supuși, timp îndelungat, umilințelor, DISCRIMINĂRII și unei vieți lipsite de demnitate”

Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a transmis miercuri, 19 februarie, un mesaj cu prilejul Zilei Dezrobirii Romilor, subliniind importanța cunoașterii istoriei și a eforturilor continue pentru incluziunea comunității rome din România.

„Marcăm 169 de ani de la unul dintre cele mai importante momente din istoria națională – dezrobirea romilor.Este important ca în această zi să amintim de suferințele îndurate de această comunitate de-a lungul istoriei. Romii au fost supuși, timp îndelungat, umilințelor, discriminării și unei vieți lipsite de demnitate. Datoria noastră morală este să cunoaștem acest trecut, care ne aparține tuturor, din care putem învăța să ne opunem oricăror forme de violență, de excludere și de ură.

Istoria ne arată pericolul la care suntem expuși atunci când ignorăm suferința celor marginalizați, când nu sancționăm discriminarea și când cedăm în fața discursurilor care urmăresc să rescrie faptele și să dezbine”, a transmis Ilie Bolojan.

Președintele interimar a subliniat că „societatea românescă a cultivat respectul pentru diversitate”.

„Dezrobirea romilor nu este doar un moment de comemorare, ci și de celebrare a libertății, a speranței și a demnității recâștigate. Societatea românească a cultivat de-a lungul generațiilor respectul pentru diversitate și a încurajat manifestarea identităților culturale ale minorităților naționale. Românii, indiferent de etnie, și-au împărtășit tradițiile, cultura, limba, patrimoniul, consolidând un mod de conviețuire care se bazează pe toleranță și respect reciproc”.

Educația, o armă împotriva ignoranței

Ilie Bolojan a evidențiat rolul educației în prevenirea discriminării și a enunțat mai multe măsuri concrete pentru promovarea istoriei romilor în școli.

„Nu poate exista democrație veritabilă fără cultură și educație civică, iar România de astăzi dispune de cadrul legislativ și educațional prin care este sprijinită în mod activ incluziunea romilor, într-un climat de echilibru, dialog și cunoaștere. Un exemplu în această direcție este introducerea disciplinei „Istoria, robia și deportarea romilor” în programa școlară, pentru elevii din ciclul gimnazial și liceal. Astfel, necunoașterea nu va mai putea servi drept scuză pentru a ignora tragedia acestei etnii”.

Provocările actuale

Fostul șef al liberalilor a recunoscut că, în ciuda progreselor, există încă decalaje și mentalități care afectează comunitatea romă, subliniind importanța unui angajament constant pentru reducerea inegalităților.

„Din păcate, există în continuare decalaje care afectează comunitatea romă, mentalități retrograde care împiedică progresul social. De aceea, trebuie să rămânem conștienți de provocările cu care semenii noștri de etnie romă se confruntă și să continuăm eforturile pentru a finaliza ceea ce elitele vizionare ale României au început la mijlocul secolului XIX. În acest context, Strategia Guvernului României de incluziune a cetățenilor români aparținând minorității rome pentru perioada 2022-2027 reprezintă o foaie de parcurs cu obiective clare și modalități eficiente prin care țara noastră poate deveni o societate mai bună pentru toți, guvernată de egalitatea de șanse și cu acces la oportunități pentru toți.

Istoria ne-a demonstrat că împreună suntem mai puternici. Prin angajament comun și solidaritate, putem construi o Românie democratică, capabilă să ofere bunăstare și siguranță tuturor cetățenilor săi, indiferent de etnie!

În final, transmit un gând bun comunității romilor din România și vă asigur de întreaga mea deschidere pentru consolidarea dialogului instituțional, în spiritul cooperării”, a transmis Ilie Bolojan prin Cătălina Galer, consilier de stat în cadrul Departamentului Relații cu Autoritățile Publice și Societatea Civilă, în cadrul evenimentului organizat la Palatul Parlamentului.


CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă la Neptun Deep! OMV Petrom, PRIMA REACȚIE după incidentul cu drona marină din apropierea platformei
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
S-au întors în România după ani de Italia, dar au rezistat doar 3 luni. Ce i-a făcut să plece din nou: „Am dormit un an în bucătărie”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Vlogger olandez, scandalizat de ce a pățit în restaurantul lui Dani Oțil din București: 'M-au obligat să..'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
O specie rară a fost descoperită cu ajutorul unui videoclip de pe TikTok