Prima pagină » Actualitate » ACCIDENT feroviar la Radomirești. Au început lucrările în zona deraierii trenului de marfă

ACCIDENT feroviar la Radomirești. Au început lucrările în zona deraierii trenului de marfă

ACCIDENT feroviar la Radomirești. Au început lucrările în zona deraierii trenului de marfă

Compania Națională de Căi Ferate „CFR” SA informează, joi dimineața, că au început lucrările de intervenție în zona deraierii de la Radomirești.

CFR SA transmite că, după primirea acordului din partea organelor de anchetă AGIFER, echipele de intervenție au început operațiunile pentru restabilirea circulației feroviare în zona deraierii dintre Mihăești și Radomirești.

Până la această oră, unul dintre vagoanele deraiate a fost ridicat cu ajutorul macaralelor de mare tonaj, iar echipele de intervenție continuă lucrările pentru eliberarea gabaritului și restabilirea condițiilor de siguranță în zonă.

CFR SA precizează că se asigură că toate resursele disponibile sunt mobilizate pentru finalizarea intervențiilor în cel mai scurt timp posibil, astfel încât circulația feroviară să fie reluată în condiții de siguranță.

Un tren de marfă a deraiat miercuri și a lovit un alt marfar, în județul Olt. În urma accidentului, un bărbat a murit.

Prefectul de Olt prezintă primele concluzii

Prefectul judeţului Olt, Ştefan Nicolae, a declarat, miercuri, că acidentul feroviar s-ar fi putut produce din cauza vitezei, „la o primă analiză”. Oficialul a precizat că trenurile de marfă nu vor mai putea face transporturi, iar transportul de călători o să fie cu transbordare de persoane.

Potrivit prefectului, conductorul locomotivei unuia dintre trenurile de marfă implicate în accident a decedat, dar ajutorul acestuia, aflat în dreapta, nu a păţit nimic.

„La o primă analiză a fost acolo şi directorul de la Regionala Craiova a CFR Infrastructură şi era aşteptat şi un cenzor şef de la Bucureşti ei spun că de vină ar fi viteza, că ar fi depăşit 60 km/h. Acum, eu nu ştiu ce să spun, nu sunt un mare specialist în căi ferate, dar nu mi se pare o viteză extraordinar de mare încât un vagon să deraieze, să sară de pe şine. În orice caz, acolo era linie dreaptă”, a declarat prefectul judeţului Olt, Ştefan Nicolae.

Nu se știe dacă au existat probleme la linia ferată care să fi cauzat deraierea vagoanelor unuia din cele două trenuri private de marfă implicate în accident. Ancheta va stabili cauzele producerii accidentului.

CITEȘTE ȘI:

Două trenuri de marfă s-au CIOCNIT în Olt, o persoană a murit. Traficul feroviar restricționat / Călătorii sunt transportați cu mijloace auto

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Fosilele de Anaconda arată de ce sunt acești șerpi atât de mari