Prima pagină » Actualitate » Grecia îl eliberează pe magnatul Beny Steinmetz, CONDAMNAT în România la 5 ani de închisoare. Ordinul de extrădare a fost ANULAT

Grecia îl eliberează pe magnatul Beny Steinmetz, CONDAMNAT în România la 5 ani de închisoare. Ordinul de extrădare a fost ANULAT

Ruxandra Radulescu
Grecia îl eliberează pe magnatul Beny Steinmetz, CONDAMNAT în România la 5 ani de închisoare. Ordinul de extrădare a fost ANULAT

Grecia îl eliberează pe magnatul Beny Steinmetz. Magnatul israelian Beny Steinmetz a fost eliberat în urma unei decizii a Curții Supreme a Greciei. Instanța a anulat o decizie a unei instanțe inferioare de la Atena care aprobase extrădarea sa în baza unui mandat de arestare, au transmis surse familiarizate cu subiectul pentru Reuters.

Beny Steinmetz a fost reținut inițial de către autoritățile din Grecia la data de 13 octombrie 2024, la câteva ore după ce a sosit pe Aeroportul Internațional din Atena cu un avion privat. Pe numele omului de afaceri israelian a fost emis un mandat de arestare în baza deciziei pe care a luat-o justiția română în 2020, când l-a condamnat la 5 ani de închisoare în dosarul privind retrocedarea ilegală a Fermei regale de la Băneasa și a Pădurii Snagov.

La scurt timp după arestarea lui Steinmetz în Atena, acesta a fost eliberat pe cauţiune de autoritățile din Grecia, însă i s-au impus anumite restricții, printre care interdicţia de a se deplasa în afara țării. Magnatul aștepta în acest timp decizia autorităților privind arestarea sau extrădarea sa. Acesta a fost arestat din nou în ianuarie, după ce Curtea de Justiție de la Atena a dispus extrădarea sa în România.

Steinmetz a contestat această decizie la Curtea Supremă a Greciei. „Curtea supremă i-a acceptat apelul”, a declarat miercuri una dintre surse.

În 2022, tribunalul din Grecia, care a examinat cazul său pe baza mandatului de arestare emis de România împotriva sa, s-a opus extrădării.

În 2024, o curte de apel din Cipru a luat o decizie similară, anulând hotărârea pe care o luase o instanță inferioară. Un tribunal din Italia a respins, de asemenea, cererea.

Beny Steinmetz condamnat la cinci de închisoare în dosarul retrocedării fermei Băneasa

Beny Steinmetz, magnatul israelian al mineritului, a fost condamnat definitiv la închisoare în România în 2020, în dosarul retrocedării fermei Băneasa, de la DNA Brașov. Alături de Steinmetz, au fost inculpați Shimon Shevez, fost director de cabinet al premierului Yitzhak Rabin, Moshe Agavi, reprezentantul din România al lui Steinmetz, consultantul politic Tal Silberstein, miliardarul român Remus Truică, pretinsul prinţ Paul al României şi directorul EVZ, Dan Andronic.

Pe 17 decembrie 2020, Benyamin Steinmetz şi fostul consultant politic Tal Silberstein au fost condamnaţi definitiv la câte 5 ani de detenţie pentru constituire de grup infracţional organizat în dosarul Ferma Băneasa de la Înalta Curte de Casaţie şi justiţie. Omul de afaceri Remus Truică a fost condamnat la 7 ani de detenţie efectivă, iar Paul al României, la 3 ani şi jumătate cu executare, dar a fugit din ţară şi a fost dat, de asemenea, în urmărire internaţională.

Prejudiciul din dosar se ridică la peste 145 de milioane de euro, peste 135 de milioane de euro, reprezentând contravaloarea terenurilor fostei Ferme regale de la Băneasa şi aproape 10 milioane de euro, pădurea Fundu Sacului din Snagov.

În ianuarie 2021, Steinmetz a fost condamnat în Elveția la 5 ani de detenție pentru corupție, însă decizia nu este definitivă.

FOTO: Profimedia

Citește și:

Miliardarul Beny Steinmetz, condamnat în România, a scăpat de EXTRĂDARE ajutat de nepoata premierului Greciei

Justiția din Grecia a decis EXTRĂDAREA în România a milionarului Beny Steinmetz. Omul de afaceri a contestat măsura

Justiția din Cipru a decis EXTRĂDAREA miliardarului Beny Steinmetz. Alina Gorghiu: „Acest fugar să se adauge celor peste 620 aduși în acest an”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SURPRIZĂ! Denise Rifai, suspectă în dosarul DNA în care este acuzat Ciprian Ciucu.
Digi24
Ce se va întâmpla cu Volodimir Zelenski după război. Răspunsul dat de majoritatea ucrainenilor
Cancan.ro
Insecta care a invadat Bucureștiul din cauza căldurii. Avertismentul autorităților
Prosport.ro
Imaginile zilei: Gigi Becali a cărat „cărămizi” de bani cash cu papornița de hârtie!
Adevarul
ANALIZĂ Cum ar arăta România cu un cabinet AUR. Avertismentul politologului Andrei Țăranu: „Are mai multe fețe”
Mediafax
DOCUMENT EXCLUSIV. Tribunalul Ilfov a suspendat deciziile lui Bolojan împotriva susținătorilor lui Veștea
Click
Transformare spectaculoasă pentru Oana Roman și fiica ei! Câte kilograme au slăbit și care este secretul succesului: „E chiar bine”
Digi24
Societatea secretă a elitei mondiale, expusă accidental pe internet. Ce discută miliardarii și când are loc următoarea întâlnire
Cancan.ro
Ciprian Ciucu audiat la DNA. Informații de ultimă oră despre primarul Capitalei
Ce se întâmplă doctore
Primul val de caniculă lovește România. Temperaturile urcă până la 36 de grade! Disconfortul termic va fi accentuat
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Cât costă cel mai nou sedan BMW în România?
Descopera.ro
3 motive pentru care extratereștrii nu ne vizitează
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Descopera.ro
Finlanda a ridicat interdicția privind armele nucleare pe teritoriul său