Prima pagină » Actualitate » Peste 173.000 de elevi din clasa a opta vor susține luni proba de SIMULARE la Limba și Literatură Română. Când vor fi publicate baremele

Peste 173.000 de elevi din clasa a opta vor susține luni proba de SIMULARE la Limba și Literatură Română. Când vor fi publicate baremele

Ruxandra Radulescu
Peste 173.000 de elevi din clasa a opta vor susține luni proba de SIMULARE la Limba și Literatură Română. Când vor fi publicate baremele
Foto caracter ilustrativ / Sursa foto: Alexandra Pandrea (GÂNDUL)

Luni, 17 martie, peste 173.000 de elevi de clasa a opta vor lua parte la simularea Evaluării Naţionale, care începe cu proba de Limba şi literatura română.

Ministerul Educaţiei a anunțat că examenele de simulare a Evaluării Naţionale a absolvenţilor de clasa a VIII-a (EN VIII) încep luni, cu proba de Limba şi literatura română.

”La această simulare, care se va desfăşura în peste 3.500 de unităţi de învăţământ/centre de examen, sunt aşteptaţi să participe peste 173.000 de elevi de clasa a VIII-a. Pentru proba de limbă maternă sunt înscrişi circa 10.000 de elevi”, a transmis sursa citată.

Marţi, 18 martie, elevii urmează să aibă proba la Matematică, iar miercuri, 19 martie, examenul de simulare la Limba şi literatura maternă.

Subiectele sunt elaborate pe baza conţinuturilor/competenţelor asociate acestora și sunt în conformitate cu programa aprobată de Ministerul Educaţiei şi Cercetării. Subiectele şi baremele vor fi publicate în fiecare zi, după încheierea fiecărei probe, la ora 15:00, pe pagina web dedicată.

Evaluarea lucrărilor redactate de elevii participanţi se va realiza digitalizat prin intermediul platformei de evaluare digitalizată. Pentru a răspunde diverselor întrebări privind acest proces (introdus, începând cu anul 2024, pentru toate examenele organizate de MEC), ministerul pune la dispoziţie acest ghid informativ (FAQ).

Rezultatele vor fi comunicate individual în 31 martie şi vor fi analizate la nivelul fiecărei unităţi de învăţământ prin discuţii cu elevii, şedinţe cu părinţii, precum şi în consiliile profesorale, în vederea adoptării unor măsuri punctuale adecvate pentru îmbunătăţirea performanţelor şcolare. Dat fiind că rezultatele se comunică individual, nu prin afişare, nu se vor înmâna elevilor coduri individuale pentru anonimizare.

Când are loc simularea examenului de Bacalaureat

Potrivit Ministerului Educaţiei, obiectivele urmărite prin organizarea simulărilor la nivel naţional sunt familiarizarea elevilor cu rigorile unui examen real şi optimizarea rezultatelor obţinute de către elevi la finalul studiilor gimnaziale.

Notele obţinute nu se trec în catalog. Prin excepţie, la solicitarea scrisă a elevului/a părintelui, acestea pot fi trecute în catalog.

Simularea probelor scrise din cadrul examenului naţional de Bacalaureat 2025 va avea loc în intervalul 24-27 martie. Rezultatele vor fi comunicate în 8 aprilie.

Evaluare Națională 2025. Noi REGULI de redactare la probele scrise. Calendarul simulării și examenului 

Câți bani cere un profesor de matematică din Constanța, pentru 2 ore de meditații online

Când începe înscrierea la clasa pregătitoare în 2025 și ce DOCUMENTE sunt necesare. Anunțul Ministerului Educației

Recomandarea video

Mediafax
Gigi Becali, dezvăluiri după întâlnirea cu Nicușor Dan la Cotroceni: „În PNL le e frică de Bolojan”
Digi24
Mario Iorgulescu, condamnat definitiv. Ce pedeapsă a primit
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Armele pe care dăm miliarde, dar prezintă risc pentru viețile militarilor în război. General NATO: „Există soluții mai ieftine și mai sigure”
Mediafax
Bonul din 2007, greu de imaginat azi! Ce cumpărai cu 18,54 lei și cât ar costa acum același coș
Click
Cum arată cea mai urâtă casă din Timișoara: „A bătut-o pe aia de la București”
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Cine era Georgiana, românca găsită moartă sub ruine în Germania. Avea doar 25 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Râurile Pământului rămân fără oxigen, iar fenomenul riscă să se agraveze