Prima pagină » Știri politice » Teodor Stolojan: „Această campanie electorală este contaminată de TEME PARAZITARE”

Teodor Stolojan: „Această campanie electorală este contaminată de TEME PARAZITARE”

Fostul premier și lider liberal Teodor Stolojan consideră că această campanie electorală este contaminată de teme parazitare. Tema cea mai periculoasă vehiculată este că în cazul eșecului lui Crin Antonescu Coaliția se va destrăma și România va deveni neguvernabilă într-un moment deosebit de periculos, atât în contextul tulbure extern, dar și intern, deficitul enorm.

Campania, de fapt, n-a început. Sigur, suntem în pre-campanie, în care fiecare are mult mai multă libertate în a face ce crede de cuviință. Mie mi se pare însă foarte neplăcut pentru o campanie prezidențială că ea este continuu, și continuu parazitată de fel de fel de alte lucruri care nu-și au locul, trage un semnal de alarmă Stolojan la Digi24.

Pe de o parte, iată, avem declarațiile că dacă cumva candidatul coaliției aflate la guvernare nu va câștiga, se destramă, alianța, se destramă Guvernul. E o parazitare periculoasă, vă spun foarte limpede.

Atomica bugetară

Fără guvern stabil și cu un Parlament pulverizat, România nu poate trece prăpastia bugetară.

Lipsa unui guvern și lipsa unui Parlament sunt catastrofale. Gândiți-vă că noi suntem în situația actuală cu bugetul țării de a respecta o țintă de deficit de 7% care după două primele două luni de execuție bugetară nu arată deloc că ne îndrestăm spre această țintă de 7% ci, dimpotrivă, o putem depăși.

Pe de altă parte, avem probleme serioase cu accesarea fondurilor europene, care înseamnă dezvoltarea României. Păi cine își permite acum să spună că dacă nu este candidatul coaliției, se destramă coaliția și guvernul rămâne un guvern fără puteri, trage linie Stolojan.

Citiți și: Dilema lui Crin Antonescu: Ilie Bolojan sau Marcel Ciolacu/ „Cred că în privința rechinilor mai repede l-aș arunca pe Ciolacu, că se descurcă”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețul petrolului depășește 90 de dolari pe baril pentru prima dată în ultimii doi ani, pe fondul războiului din Iran
Digi24
Viktor Orban anunță noi măsuri împotriva Ucrainei, după ce a fost amenințat de Volodimir Zelenski
Cancan.ro
România va avea cea mai CANICULARĂ vară din ultimii 100 de ani! Avertismentul GROAZNIC al meteorologilor
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan a încălzit atmosfera cu apariția în costum de baie, la Predeal, deşi temperatura e cu minus!
Adevarul
Stadiul la zi al lucrărilor la Autostrada Sibiu - Pitești. Când ar putea fi gata cea mai așteptată șosea de mare viteză din România
Mediafax
Aurul din Dubai, vândut cu discount din cauza războiului din Orientul Mijlociu
Click
Horoscop 6-12 martie. Fecioarele ar putea rezolva o situație dificilă din trecut, schimbări pentru Vărsători, noi începuturi pentru Pești
Digi24
Cel mai mare pericol pentru Spania după ce Sanchez l-a înfuriat pe Trump. „Eroarea” făcută de premierul spaniol
Cancan.ro
BOMBA! Măruță a semnat. Unde va putea fi văzut, după ce a fost dat afară de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Vedeta celebră, de nerecunoscut la 41 de ani. Prin ce schimbări a trecut blondina! A ajuns piele și os. Imaginile cu ea sunt șocante
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Cum arată Dacia Logan produsă în Iran?
Descopera.ro
Mit sau adevăr: Femeile sunt mai intuitive decât bărbații?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Adam se trezește de dimineața cu o mahmureală groaznică: – Unde sunt coastele mele???
Descopera.ro
Drumul de la Stagira la Chalkis. Cum a devenit Aristotel unul dintre cei mai importanţi gânditori ai omenirii