Prima pagină » Știri politice » Mihail Neamțu rămâne, MOMENTAN, președintele Comisiei pentru cultură din Camera Deputaților. AUR are termen două zile să vină cu un înlocuitor

Mihail Neamțu rămâne, MOMENTAN, președintele Comisiei pentru cultură din Camera Deputaților. AUR are termen două zile să vină cu un înlocuitor

Mihail Neamțu, la protestul AUR din Piața Victoriei

USR a cerut luni, în Biroul Permanent al Camerei Deputaților, demiterea deputatului AUR Mihail Neamțu din funcția de președinte al Comisiei pentru cultură din Camera Deputaților. După câteva discuții, membri Biroului Permanent au convenit să ofere partidului AUR timp până miercuri, pentru a propune o altă persoană la conducerea comisiei. În schimb, dacă nu va există o astfel de propunere, partidul ar urma să rămână fără președinția camerei.

Am depus astăzi la Biroul Permanent o cerere de schimbare a lui Mihail Neamțu din funcția de președinte al Comisiei pentru cultură. În această perioadă în care vedem foarte multă tensiune în societate, vedem foarte mult extremism, e nevoie de echilibru și moderație din partea politicienilor. Ce am văzut zilele trecute, a fost exact opusul acestui echilibru și acestei moderații pe care o cerem politicienilor. L-am văzut pe acest președinte al Comisiei de cultură, pe Mihail Neamț dezlănțuit, un limbaj suburban, ceva care îl descalifică profund.

Am cerut ca până miercuri, și a fost agreat de majoritatea liderilor de grup, AUR să vină cu o propunere de înlocuire a lui Neamțu de la președinția comisiei de cultură. Altfel, am discutat cu liderii de grup, miercuri va trebui să le luăm președinția acestei comisii și să o dăm unui om care poate să ne reprezinte pe noi ca Parlament, până la urmă, pentru că nu este președinția lui Neamțu pe persoană fizică, nici a lui AUR”, a declarat Ionuț Moșteanu, liderul deputaților USR.

Moșteanu: „Ar trebui să nici nu mai fie în Parlament”

Ionuț Moșteanu i-a mai cerut lui Mihail Neamțu să explice și de ce a primit bani de la Bogdan Peșchir, alias bogpr, cunoscut ca fiind finanțatorul lui Călin Georgescu.

Dacă nu faci față presiunii publice, n-ai ce să cauți în politică. Domnul Neamțu a primit bani. Deputatul Neamșu primit bani de la Bogdan Peșchir, cel care a făcut pe niște bani, neclar de unde, a făcut propagandă și a plătit acești micro-influenceri pe Tiktok, printre care și Mihai Neamțu, pentru a face propaganda extrimistă pentru Călin Georgescu. Ăsta este Neamțu și despre asta era discuția.

Este pe acea listă că a primit bani de la Peșchir și  îl deranjează adevărul. În mod normal ar fi trebuit să nici nu mai fie în Parlament. Nu are demnitatea să își dea demisia din acest Parlament. S-a enervat, i-au comentat oamenii acolo pe Tiktok când explica el că a primit bani de la un IT-ist. Nu, ai primit bani de la un propagandist care probabil îi are de la ruși”, a mai spus Ionuț Moșteanu.

Ce declarație a lui Mihail Neamțu a scandalizat USR

Reamintim că întregul scandal a pornit de la o declarație recentă a lui Mihail Neamțu în care folosit un limbaj trivial la adresa mamelor celor care îl numesc „putinist” și „moscovit”.

„Bă, Bogdan ăsta, băiatul ăsta, Bogdan PR (n.red. Peșchir), a dat din buzunarul lui. Mă, când ați dat voi ceva, mă, nenorociților? Mă, eu sunt putinist? Eu sunt moscovit fiindcă un IT-ist din Brașov mi-a dat 500 de euro? Mă nenorociților, mă! Mă javrelor! Până când veți continua cu această calomnie? Nesimțiților”, se rățoiește deputatul Neamțu la aceia care-l numesc „putinist”.

„Vine unul și zice: Neamțule, ești putinist! Păi dacă eu sunt putinist, mă-ta-i…(n.r.: redacția a decis să nu redea în integralitate limbajul folosit de Mihail Neamțu). Și te rog să demonstrezi că nu e așa! Nu voi mai tolera niciodată această acuzație în spațiul public sau în spațiul privat! Repet, la orice calomnie la adresa mea sau la adresa altora vă rog să răspundeți exact cum vă spun eu: dacă eu sunt putinist mă-ta-i c…”, a spus Mihail Neamțu.

CITEȘTE ȘI:

Deputatul Mihai Neamțu(AUR), derapaj cu trimiteri la origini pentru aceia care-l numesc „putinist”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Liderul suprem Ali Khamenei a fost ucis
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Elevi din Vrancea, blocați în Dubai din cauza închiderii spațiului aerian
Click
Salată de post cu năut: rețeta măicuțelor de la Mănăstirea Nera care îți potolește foamea și hrănește sufletul
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Tinerii din Generația Z pierd o abilitate pe care oamenii au avut-o timp de milenii