Prima pagină » Știri politice » Doi europarlamentari români ANALIZEAZĂ cazul lui Le Pen: „În fonduri europene este nevoie de transparență” / „S-a folosit metoda patentată în România”

Doi europarlamentari români ANALIZEAZĂ cazul lui Le Pen: „În fonduri europene este nevoie de transparență” / „S-a folosit metoda patentată în România”

Doi europarlamentari români ANALIZEAZĂ cazul lui Le Pen: „În fonduri europene este nevoie de transparență” / „S-a folosit metoda patentată în România”

Un tribunal din Paris a găsit-o vinovată, luni, pe Marine Le Pen, liderul extremei drepte franceze, de deturnare de fonduri publice. Mai mult, magistrații au decis că Marine Le Pen nu mai are voie să candideze pentru o funcție publică timp de cinci ani. Decizia are efect imediat, ceea ce înseamnă că Marine Le Pen nu poate candida la alegerile prezidențiale din 2027.

Gândul a stat de vorbă cu doi europarlamentari români pentru a vedea care este opinia acestora despre situația lui Marine Le Pen. Este vorba despre Victor Negrescu, europarlamentar PSD, și Adrian Axinia, europarlamentar AUR.

VEZI ȘI: VIDEO | Marine Le Pen contestă vehement ”decizia politică” de eliminare din cursa prezidențială în FRANȚA /„Statul de drept a fost încălcat”

Negrescu: „Acești bani sunt proveniți inclusiv din contribuțiile statelor membre”

În răspunsul său, Victor Negrescu a subliniat faptul că banii despre care magistrații din Franța spun că au fost fraudați de Marine Le Pen provin inclusiv din contribuția României. Mai mult, acesta se întreabă de ce extremiștii nu doresc să protejeze aceste contribuții naționale.

Marine Le Pen și mai mulți europarlamentari francezi au fost anchetați și condamnați pentru utilizarea frauduloasă a fondurilor europene. Acești bani sunt proveniți inclusiv din contribuțiile statelor membre, deci și ale României. Dacă instanțele au decis că au existat dovezi clare, atunci ne întrebăm de ce extremiștii nu vor, de fapt, să protejeze contribuția statelor membre și a cetățenilor.

Când vine vorba de fonduri europene, este nevoie de transparență, integritate și responsabilitate. Restul sunt dezbateri politice interne și decizii ale instanțelor naționale pe care nu le pot comenta”, a declarat Victor Negrescu, europarlamentar PSD, pentru Gândul.

Axinia: „S-a dorit interzicerea candidaturii sale”

De cealaltă parte, Adrian Axinia susține că condamnarea și interzicerea de a candida primite de Marine Le Pen seamănă cu cea a interzicerii lui Călin Georgescu. Totuși, europarlamentarul AUR spune că există, însă, o diferență.

Cu privire la speța penală nu pot să mă pronunț, dar vreau să spun că PPE (n.r. Grupul Partidului Popular European), cel care conduce Uniunea Europeană, cel mai mare grup la nivel european, este investigat penal de EPPO (n.r. Parchetul European), care este Parchetul European al lui Kovesi, pentru fraudă și corupție în campania din 2019. Vorbim de tot partidul condus de Manfred Weber. Acuzațiile acolo sunt mult mai grave. Vorbim de o anchetă începută din 2019, iată că suntem în 2025.

În ceea ce privește condamnarea lui Marine Le Pen, am de punctat câteva lucruri. În primul rând, cred că s-a dorit interzicerea candidaturii sale. S-a folosit metoda patentată în România cu Călin Georgescu, cu mențiunea că există o diferență aici. În România a fost interzis în absența unei condamnări definitive, dar în cazul lui Marine Le Pen s-au urmat toate procedurile judiciare”, a spus Adrian Axinia.

VEZI ȘI: Elon Musk atribuie „stângii radicale” excluderea lui Marine Le Pen din cursa prezidențială /Un fost oficial SUA compară situația cu cea din ROMÂNIA

Axinia: „Partidul lui Marine Le Pen are o orientare pronunțat pro-rusă”

Europarlamentarul AUR mai subliniază că, în opinia sa, Emmanuel Macron și cei din jurul său „și-au tras un glonț în picior”, asta pentru că Jordan Bardella, cel care ar urma să candideze în locul lui Marine Le Pen, ar avea mai multe șanse să câștige.

Eu nu sunt fan Marine Le Pen, există un motiv pentru care partidul său nu este în ECR, în grupul din care face parte AUR. Motivul este că are o orientare pronunțat pro-rusă. Dar în egală măsură devine tot mai clar că statele europene se îndepărtează de democrație, adică se folosesc dosare penale și tot felul de agresiuni pentru a se interzice anumite candidaturi incomode.

Acesta este și unul dintre unul dintre motivele pentru care SUA se îndepărtează de noi. Și chiar zilele trecute la aceeași concluzie a ajuns până și Traian Băsescu, care este fostul președinte al României”, a mai spus Adrian Axinia, pentru Gândul.

VEZI ȘI: Liderul opoziției din Franța face apel la PROTESTE pașnice după excluderea lui Marine Le Pen din cursa prezidențială

Europarlamentarul AUR a mai adăugat că, în opinia sa, este vorba despre „o decizie politică”, asta pentru că sondajele actuale ar arăta în dreptul lui Marine Le Pen un procent „cu o cifră cu trei în față, ceea ce este destul de îngrijorător pentru Macon și aliații săi”.

Marine Le Pen a fost acuzată de procurori că alături de alte 24 de persoane din partidul să au angajat fictiv asistenți în Parlamentul European. Aceștia din urmă, nu ar fi lucrat la Parlamentul European, ci s-ar fi ocupat cu sarcini de partid. Lidera extremei drepte din Franța a fost condamnată la patru ani de închisoare, dintre care doi cu suspendare.

FOTO: Hepta / Mediafax Foto

CITEȘTE ȘI:

Liderul opoziției din Franța denunță situația din ROMÂNIA, în contextul condamnării lui Marine Le Pen/ „Există suspiciuni emise de adversari”

Marine Le Pen acuză „SISTEMUL” că a folosit „bomba nucleară” pentru a o elimina din cursa prezidențială /„Francezii au dreptul să voteze cu cine vor”

Statele Unite CRITICĂ excluderea lui Marine Le Pen din cursa prezidențială din Franța. „Este îngrijorător”

Alexandru Tudor a absolvit specializarea Jurnalism din cadrul Facultății de Litere a Universității Ovidius din Constanța în anul 2023. A lucrat mai apoi în presa locală, în Constanța și Călărași, ... vezi toate articolele

Citește și