Prima pagină » Actualitate » Ministerul Justiției a trimis o serie de documente autorităților franceze în vederea EXTRĂDĂRII prințului Paul de România

Ministerul Justiției a trimis o serie de documente autorităților franceze în vederea EXTRĂDĂRII prințului Paul de România

Ruxandra Radulescu
Ministerul Justiției a trimis o serie de documente autorităților franceze în vederea EXTRĂDĂRII prințului Paul de România

Ca urmare a plasării în arest la domiciliu a Prințului Paul de România, Ministerul Justiției a trimis mai multe documente autorităților franceze, referitoare la extrădarea acestuia, au transmis surse judiciare pentru Gândul.

La data de 8 martie, urmează a se judeca cererea Curții de Apel Brașov de arestare și extrădare a Prințului Paul Phillipe de România, după ce în luna mai a anului trecut, Curtea Magistraților din Malta a respins predarea acestuia către autoritățile române, invocând condițiile din penitenciarele din România.

În această nouă solicitare, autoritățile române se bazează și pe decizia Curții de Justiție a Uniunii Europene care arată că astfel de extrădări trebuie admise.

Paul-Philippe al României este condamnat la trei ani şi patru luni de închisoare pentru cumpărare de influenţă şi complicitate la abuz în serviciu. Hotârârea, însă nu este definitivă.

În 2020, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie l-a condamnat definitiv pe omul de afaceri Remus Truică la şapte ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedării ilegale a Fermei regale de la Băneasa, iar Paul al României a primit o pedeapsă de trei ani şi patru luni de închisoare cu executare.

Citește și:

Alina Gorghiu: Predarea fugarului Paul-Philippe al României se va rejudeca. Va rămâne în AREST până va fi pronunţată o soluţie definitivă

Cine este SPONSORUL SECRET al prințului Paul. Miza afacerii ar fi o moștenire importantă

Ce condiții de detenție a transmis România că va primi prințul Paul și de ce a refuzat instanța malteză extrădarea.”Această dihotomie l-ar discrimina”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Scandalul dronei de lângă Neptun Deep: Miruță explică haosul și ERORILE de comunicare
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Apartament de 19.000 de lei, scos la licitație de ANAF. Prețul a fost redus la jumătate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Liderul din UK lăudat de Simion vrea să taie ajutoarele pentru românii din Regat. „Susținătorii AUR nu-și dau seama de adevăratul pericol”
Mediafax
Barbie și Ken s-au ÎNGRĂȘAT în ultimii 30 de ani! Cum s-au schimbat celebrele păpuși odată cu oamenii
Click
Ioana Tufaru, de urgență pe mâinile medicilor. Vedeta a ajuns în sala de operație: „Aveam dureri mari”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Un gândac vechi de 100 de milioane de ani nu seamănă cu niciun alt animal viu sau dispărut