Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „M-am uitat pe lista DELEGAȚIEI americane și m-a bufnit râsul”

Dan Dungaciu: „M-am uitat pe lista DELEGAȚIEI americane și m-a bufnit râsul”

Într-o ediție transmisă live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă Show”, profesorul universitar, analistul și geopoliticianul Dan Dungaciu a declarat  că vizita delegației americane în România a fost lipsită de consistență și relevanță politică. El a subliniat că prezența unor membri controversați din aripa radicală a Partidului Democrat reflectă mai degrabă un gest formal decât o inițiativă strategică autentică din partea Washingtonului. Urmărește aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Dungaciu a comparat venirea delegației cu un eveniment lipsit de esență, sugerând că aceasta nu a adus nimic concret în plan diplomatic sau politic. Potrivit analistului, percepția publică asupra vizitei a fost una confuză, în lipsa unor mesaje clare sau a unor concluzii palpabile.

„A fost anunțul venit din zona președinției și era o chestiune foarte grea. Când vine de acolo o delegație din Statele Unite, te aștepți la ceva clar. Dar n-a fost cazul.”

O delegație cu agendă ideologică

Analistul a remarcat prezența în delegație a unor politicieni cunoscuți pentru poziții de extremă stângă din cadrul Partidului Democrat. Printre aceștia s-a numărat și Ilhan Omar, o figură controversată pe scena politică americană. Dungaciu a atras atenția asupra faptului că acești membri promovează idei radicale, care provoacă inclusiv tensiuni în interiorul propriului partid.

„M-am uitat pe listă, cea care a fost publicată oficial, și am văzut numele lui Ilhan Omar. Ea face parte din așa-numitul ‘Squad’ din Congresul american, o grupare din Camera Reprezentanților formată din politicieni foarte apropiați de Bernie Sanders. Sunt reprezentanți ai aripii radicale de stânga din Partidul Democrat. Vorbim despre oameni care susțin desființarea serviciului de frontieră sau impunerea salariului minim pe economie. Inclusiv administrația Biden a avut dificultăți în a gestiona pozițiile lor extreme.”

Ilhan Omar – un semnal contradictoriu din partea SUA

Principalul exemplu invocat de Dungaciu a fost Ilhan Omar, congresmen de origine somaleză, care, de-a lungul timpului, a avut poziții critice față de politica externă americană. Analistul a reamintit că Omar a fost exclusă din Comisia pentru Politică Externă a Camerei Reprezentanților, tocmai din cauza radicalismului ideologic.

„Este o somaleză care a venit în SUA, a obținut cetățenia la 17 ani, are șapte copii și a ajuns parlamentar. Și primul lucru pe care l-a făcut a fost să critice America din toate pozițiile. La un moment dat, chiar Trump i-a spus: ‘Nu vă convine nimic? Nu vreți să mergeți voi acasă, să construiți un stat cum trebuie, ca să știm și noi cum să ne raportăm?’ În 2013, Comisia pentru Politică Externă a Camerei a votat pentru excluderea ei, pentru că nu putea fi menținută acolo din cauza pozițiilor sale extreme. Și când am văzut-o pe listă, mi-am dat seama că totul este o butaforie absolută.”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețul unui kilogram de cireșe în 2026: surpriza șocantă din ultimul deceniu
Digi24
Își vând copiii ca să supraviețuiască: Alegerile imposibile pe care familiile au ajuns să le facă din cauza sărăciei
Cancan.ro
Românii care pot primi gratis panouri solare și baterii. Programul anunțat într-o localitate din România
Prosport.ro
Caz revoltător: o jucătoare, agresată de administratorul stadionului. „A intrat în vestiar peste noi în timp ce eram dezbrăcate, m-a îmbrâncit și m-a lovit cu pumnul în față”
Adevarul
Barajele abandonate care sufocă râurile României. Peste 600 de bariere inutile au fost demolate pe râurile Europei, în 2025
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
25 mai 1949, ziua în care comuniștii decid construirea Canalului Dunăre-Marea Neagră. Inițiativa construcției i-ar fi fost sugerată lui Gheorghe Gheorghiu-Dej chiar de către Stalin
Digi24
Cum ar vota românii la un referendum pentru demiterea președintelui Nicușor Dan (sondaj)
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Maria Dumitru, de la Antena 1, pentru cele 17 săptămâni la Survivor
Ce se întâmplă doctore
Secretul lui Heidi Klum să ardă mai multe calorii, fără să meargă la sală. Cum se menține modelul la 52 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Planul secret pentru revenirea lui Cuza la domnie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Ce se întâmplă în corpul nostru atunci când suntem stresați prea mult?