Prima pagină » Emisiuni » Mirel Palada: „Nicușor DAN este candidatul cel mai convenabil pentru George Simion”

Mirel Palada: „Nicușor DAN este candidatul cel mai convenabil pentru George Simion”

Alexandra Anton Marinescu
Mirel Palada: „Nicușor Dan este candidatul cel mai convenabil pentru George Simion”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul, sociologul Mirel Palada a explicat de ce George Simion are șanse crescute într-o confruntare directă cu Nicușor Dan. În viziunea sa, actualul context politic este favorabil liderului AUR, mai ales datorită unei împărțiri clare a electoratului și a poziționării strategice în raport cu oponentul său direct. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Ionuț Cristache.

Mirel Palada susține că, dintre toate variantele de tur doi, cea cu Nicușor Dan ar fi cea mai avantajoasă pentru George Simion. Această formulă ar contura cel mai clar opoziția dintre România conservatoare și tabăra pro-europeană. În sondajele realizate de echipa sa în ultimele luni, Simion se detașează semnificativ în fața lui Nicușor Dan. Totuși, Palada atrage atenția că rezultatul nu va mai fi la fel de clar precum în cazul unei confruntări cu Elena Lasconi.

„Lucrurile sunt mai bine conturate, mai clare, decât dacă ar intra în turul 2 Victor Ponta sau Crin Antonescu, pentru că, v-am mai zis, Nicușor Dan este de departe candidatul cel mai convenabil pentru George Simion”, afirmă Mirel Palada.

Mirel Palada: „Propaganda progresistă va încerca să demonizeze candidatul AUR”

Sociologul atrage atenția asupra campaniei care se va intensifica împotriva lui George Simion în turul al doilea. Tabăra adversă, pe care o numește „progresistă și sorosistă”, va căuta să-l discrediteze prin mesaje agresive. Se vor repeta retorici deja utilizate în trecut împotriva altor candidați conservatori. Palada face și o paralelă cu campania din anii 2000, când Vadim Tudor a fost demonizat în mod similar.

În opinia sa, electoratul PSD va fi cheia în această confruntare. Acesta se va poziționa clar de partea lui George Simion. Prin urmare, șansele lui Nicușor Dan de a atrage voturi din zona social-democrată sunt aproape inexistente.

„Nu va mai fi un 60 la 40 pentru George Simion, urmașul lui Călin Georgescu. Probabil va fi un 55 la 45. […] Se vor mai stinge un pic rezultatele, toată tabăra propagandistică, pro-europeană, progresistă, sorosistă, va sări cu picioarele în haită pe George Simion.”, spune Mirel Palada.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum faci față căldurii excesive? Metoda veche folosită de localnicii unei insule din Croația
Digi24
Mai multe femei împing un microbuz blocat în trafic în Galați, în timp ce bărbați aflați la terasă filmează și comentează
Cancan.ro
3.300 lei amendă pentru toți șoferii din România care fac această greșeală când se urcă la volan. 90% nici nu știu că este greșit
Prosport.ro
Reacția francezilor despre afacerea mamut prin care frații Pavăl au plătit 823 de milioane de euro pentru Carrefour România
Adevarul
„Ar trebui evitate deplasările cu metroul”. Medicul Beatrice Mahler explică riscul de Legionella după inundații și cere anchetă epidemiologică
Mediafax
PERFORMANȚĂ! Cum au ajuns niște liceeni din București să IMPRESIONEZE lumea roboticii
Click
Ce fac astăzi copiii lui Mircea Diaconu și ai Dianei Lupescu. Actrița a făcut mărturisiri rare: „Avem o relație foarte bună”
Digi24
Omul care ar schimba Rusia. Cel mai mare industriaș rus îl avertizează pe Putin despre dezastrul iminent cu care se confruntă țara
Cancan.ro
Plan Roșu pe Autostrada Soarelui. Un autocar cu 60 de pasageri s-a ciocnit cu un TIR
Ce se întâmplă doctore
Cum au decurs ultimele clipe din viața lui Gabi Mureșan. Prietenul lui a încercat să-l salveze din lac: „Nu știam unde să mă scufund”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Când ți se SUSPENDĂ permisul pentru neplata amenzii? Normele aprobate de GUVERN
Descopera.ro
Iarna în care un popor întreg a mâncat bulbi de lalea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai mic lucru din Univers?