Prima pagină » Știri externe » Trump încearcă să justifice taxarea FILMELOR produse în străinătate /„Industria filmului a fost decimată de alte țări, este și multă incompetență”

Trump încearcă să justifice taxarea FILMELOR produse în străinătate /„Industria filmului a fost decimată de alte țări, este și multă incompetență”

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a încercat să justifice, luni seară, inițiativa de a impune taxe asupra filmelor produse în străinătate, denunțând ”incompetența” Guvernului din Los Angeles și subliniind că va discuta cu producătorii pentru a identifica soluții.

”Industria filmului a fost decimată de alte țări. Știu că este și multă incompetență, precum în Los Angeles, guvernatorul este foarte incompetent, a permis ca industria filmului să fie luată de la Hollywood, o mare parte a industriei a fost dusă în alte țări. Mă voi întâlni cu unii producători de film, bănuiesc că sunt anumite avantaje și nu vreau să afectez industria, ci vreau să o ajut, dar li s-au acordat finanțări de către alte țări, li s-au dat multe lucruri, iar industria a fost decimată, dacă vă uitați cât de puțin s-a făcut în țara noastră. Noi eram producători în proporție de sută la sută, iar acum facem foarte puțin, este șocant. Situația nu este foarte bună”, a afirmat Donald Trump în cursul unui eveniment desfășurat la Casa Albă.

Liderul SUA a anunțat că va discuta cu producătorii de film, pentru a relansa industria cinematografică.

”Mă voi întâlni cu reprezentanții industriei filmului, mă voi asigura că sunt mulțumiți, pentru că totul este legat de locurile de muncă, este foarte important, este o industrie foarte mare, dar este o industrie care în acest moment este abandonată în Statele Unite, unde a început. Dar o vom lua înapoi”, a subliniat președintele SUA.

Anterior, Trump a semnalat intenția de taxare a filmelor produse în străinătate, în efortul de relansare a industriei cinematografice americane.

”Industria cinematografică americană moare foarte rapid. Alte țări oferă tot felul de stimulente pentru a atrage regizori și case de producție departe de Statele Unite. Hollywood și multe alte zone din Statele Unite sunt devastate. Acesta este un efort concertat al altor națiuni și, prin urmare, o amenințare de securitate națională”, a afirmat Trump.

”Este vorba și despre distribuirea de mesaje și de propagandă. Prin urmare, autorizez Departamentul Comerțului și îi cer reprezentantului american al Comerțului să inițieze imediat procesul de a institui tarife de 100% asupra tuturor filmelor aduse în țara noastră din străinătate. Noi vrem din nou filme produse în America!”, a subliniat Trump.

Uniunea Europeană a refuzat să facă vreun comentariu asupra planului președintelui SUA, semnalând că așteaptă concretizarea inițiativei înainte de a reacționa.

”Nu obișnuim să facem comentarii despre postări ale altor șefi de state”, a declarat Stefan de Keersmaecker, un purtător de cuvânt al Comisiei Europene.

”Nu am nimic de adăugat. Este vorba de o postare pe o platformă de socializare online. Nu știm exact ce înseamnă la nivel concret și, până nu vom ști, nu putem face niciun comentariu despre potențiala noastră reacție”, a afirmat, la rândul său, Olof Gill, un alt reprezentant al Comisiei Europene.

Foto: Profimedia

Citește și:

VIDEO Macron vrea să atragă specialiști din Statele Unite /„Veniți să faceți CERCETARE aici, să ne ajutați să fim mai buni”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China