Prima pagină » Știri externe » Statele Unite trimit în Turcia o delegație condusă de Marco Rubio /TRUMP: „Vreau să opresc războiul oribil” dintre Rusia și Ucraina

Statele Unite trimit în Turcia o delegație condusă de Marco Rubio /TRUMP: „Vreau să opresc războiul oribil” dintre Rusia și Ucraina

Statele Unite vor trimite în Turcia o delegație condusă de secretarul de Stat Marco Rubio, pentru negocierile dintre Rusia și Ucraina, a anunțat marți președintele Donald Trump, exprimând speranța că vor fi înregistrate progrese pentru oprirea războiului.

”Am depus eforturi permanente pentru a opri teribila baie de sânge dintre Rusia și Ucraina. Un lucru foarte important, vor avea loc discuții în Turcia peste câteva zile, probabil joi. S-ar putea să producă rezultate foarte bune, vom trimite oameni, secretarul de Stat Marco Rubio, vor merge și alții, vom vedea dacă se poate rezolva”, a afirmat Donald Trump, în discursul rostit la Riyad, unde a participat la Forumul de Investiții SUA-Arabia Saudită.

”Mor 5.000 de oameni tineri, militari din Ucraina și din Rusia, nu sunt de aici, nu sunt din Statele Unite, dar sunt suflete, sunt suflete tinere și frumoase care și-au lăsat părinții, frații și surorile și au fost aruncați în aer. Mor în medie 5.000 de oameni pe săptămână, într-un ritm fără precedent de la al II-lea Război Mondial, iar eu vreau să opresc acest lucru, este un război oribil care nu s-ar fi produs niciodată dacă eu aș fi fost președinte”, a subliniat Donald Trump.

Luni, Donald Trump semnala că ar putea merge în Turcia, dacă se vor întâlni președinții ucrainean și rus, Volodimir Zelenski și Vladimir Putin. Noile declarații sugerează că Vladimir Putin nu va fi prezent la reuniune.

Moscova a refuzat să confirme prezența președintelui Putin la întâlnirea din Istanbul, subliniind însă că partea rusă este pregătită de negocieri cu Ucraina.

”Partea rusă continuă să se pregătească de negocierile care urmează să aibă loc joi. Este tot ce vă pot spune; deocamdată, nu putem face comentarii suplimentare”, a afirmat Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului.

”Delegația noastră va fi acolo și va aștepta oficialii ucraineni”, a completat Dmitri Peskov marți seară, potrivit agenției Interfax.

În contextul în care Kremlinul nu a confirmat prezența președintelui Vladimir Putin, Administrația de la Kiev a acuzat Moscova că refuză negocierile.

”Eu cred că dacă Vladimir Putin refuză să vină în Turcia, acesta ar fi semnalul ultim că Rusia nu vrea să pună capăt războiului, că nu este dispusă să negocieze”, a transmis Președinția Ucrainei.

Marea Britanie, Franța, Germania și Polonia au propus sâmbătă Rusiei să accepte un armistițiu de 30 de zile. În acest context, Vladimir Putin a cerut negocieri directe între Rusia și Ucraina la Istanbul, o idee susținută imediat de Donald Trump.

“Ucraina trebuie să accepte imediat propunerea. Cel puțin, vor putea determina dacă este posibil sau nu un acord, iar, dacă nu, liderii europeni și Statele Unite vor ști cum stau lucrurile și vor putea acționa în consecință”, a subliniat Trump.

Volodimir Zelenski a reacționat la îndemnul liderului american afirmând că îl așteaptă pe Vladimir Putin joi, la Istanbul. Cu toate acestea, președintele Franței, Emmanuel Macron, a declarat că nu pot avea loc negocieri dacă Rusia nu acceptă armistițiul de 30 de zile.

Foto: Profimedia

Video: Președinția SUA

Citește și:

VIDEO Expert intervievat de publicația Die Welt: UE trebuie să găsească MECANISME de sancționare a Rusiei fără SUA

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Magazine Auchan din România vizate de un apropiat al premierului maghiar Viktor Orban
Digi24
EXCLUSIV Un fost consilier prezidențial și-a rupt diploma de doctor, în direct, la Digi24. „Diplomele de doctorat au ajuns o povară”
Cancan.ro
Cu câte săptămâni înainte este filmat Survivor, de fapt. Detaliul care i-a dat de gol pe producătorii de la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. E una dintre cele mai frumoase femei din lume, dar a fost părăsită! Despărțirea momentului
Adevarul
Donald Trump, fermecat de o violonistă din Republica Moldova: „Ce talent! Ești incredibilă”
Mediafax
Principalul general a lui Trump avertizează că un atac asupra Iranului ar putea declanșa un conflict prelungit
Click
Pensii mai mari de la 1 iulie 2026. E vorba de românii care au lucrat în această țară din Europa
Digi24
EXCLUSIV Cine este românul care a cumpărat și dus pe frontul din Ucraina peste 200 de mașini: „O fac pentru copiii și nepoții mei”
Cancan.ro
Alertă medicală în România‼️ Numărul cazurilor a explodat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Elena Udrea la 52 de ani! S-a fotografiat în cei mai mulați colanți, la sală
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Poliția Timiș a invocat ChatGPT în instanță pentru a susține o sancțiune. Judecătorii au anulat-o și au restituit permisul șoferului
Descopera.ro
Cât cântărește cel mai mare fluture din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Pe plajă: – Băi Costele, ce bine arată nevastă-ta, are o siluetă de invidiat!
Descopera.ro
Telescopul Spațial James Webb a surprins forțe magnetice bizare pe planeta Uranus