Prima pagină » Actualitate » SĂPUNARU, ultimul meci în Giulești. Discurs cu greutate și promisiuni tăioase făcute de simbolul Rapidului: „E dureros. Urmează schimbări!”

SĂPUNARU, ultimul meci în Giulești. Discurs cu greutate și promisiuni tăioase făcute de simbolul Rapidului: „E dureros. Urmează schimbări!”

SĂPUNARU, ultimul meci în Giulești. Discurs cu greutate și promisiuni tăioase făcute de simbolul Rapidului: „E dureros. Urmează schimbări!”

Cristi Săpunaru a disputat, luni seară, ultimul său meci ca fotbalist profesionist pe stadionul „Giulești”, în fața suporterilor care i-au apreciat cariera timp de două decenii. Rapid a pierdut categoric, scor 1-4 cu CFR Cluj, în etapa a 9-a din play-off-ul Superligii, însă ziua a fost despre retragerea simbolului „alb-vișiniu”.

După fluierul final, Săpunaru a vorbit cu sinceritate și emoție, transmițând un mesaj puternic către vestiar, conducere și fani.

Săpunaru promite un meci de retragere

„A fost ultimul meci în Giulești. Meciul de retragere îl fac eu, sper anul acesta, tot pe «Giulești». Păcat, e un moment greu pentru orice fotbalist când se retrage! În viață, toate au un început și un sfârșit. Îi mulțumesc lui Dumnezeu că nu am avut parte de accidentări grave. Am dat tot ce am avut mai bun pe teren. Am avut meciuri bune, mai slabe, am dat mereu totul, asta a contat cel mai mult în cariera mea”.

Săpunaru nu s-a ferit să vorbească deschis despre greutatea momentului, afirmând că fotbalul a fost mereu mai mult decât un simplu sport:

„Am avut emoții ca la 20 de ani. E normal. E o zi nefericită pentru toți fotbaliștii, atunci când vine. Asta facem de mici, era sportul pe care-l iubeam de mici. Acum, la sfârșit, e dureros că se termină un capitol. Ce e mai frumos decât să fii fotbalist? Nu e nimic mai frumos. Asta le-am spus și colegilor”.

În discursul de final, „Săpun” a strecurat și o amintire cu umor din debutul său pe „Giulești”: „Debutul pe Giulești?! Era sfârșitul meciului, am salutat galeria. De la tribuna a II-a a strigat un suporter la mine «Săpunare, bravo, bă, ai debutat pe Giulești!». Au mai fost câteva cuvinte acolo, trebuie să punem bip dacă le spun… Așa ne iubim noi, rapidiștii”.

„Suporterii merită mult mai mult”

Fostul internațional a redevenit serios când a vorbit despre situația actuală a echipei și despre lipsa rezultatelor așteptate de fani:

„Eu consider că oamenii și suporterii merită mult mai mult. Nu am fost noi obișnuiți cu trofee, dacă ne uităm la istorie, dar banii care se investesc… În patru ani de zile, nu am putut trece peste meciurile importante. Cine vrea să vină și să joace pentru Rapid, să o facă 100%! Dacă faci asta, indiferent de rezultat, suporterii nu te înjură. Efortul niciodată nu se discută”.

Legat de planurile de viitor, Cristi Săpunaru a transmis că va rămâne implicat și hotărât să ajute clubul Rapid:

„Suporterii știu că eu voi încerca să fac treabă cât voi fi aici, pentru Rapid. Și pentru mine, vreau să dovedesc că sunt bun să îmi duc treaba mai departe. Mâine am antrenament. A fost ultimul meci pe Giulești, mai avem unul. Nu am nimic programat după, nu sunt genul”.

CITEȘTE ȘI:

Marius Șumudică a cedat după umilința cu CFR Cluj. „Avea tensiunea 19 cu 10. Nu mai poate continua”

Declarații neașteptate făcute de Marius Șumudică despre FCSB: „Un club foarte bine structurat din toate punctele de vedere”

Dan Şucu i-a arătat Giuleștiul italianului adus să conducă RAPIDUL în sezonul viitor. Cine este înlocuitorul „Comisarului” Moldovan

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Ce este sindromul capului care explodează? Este mai comun decât crezi!