Prima pagină » Actualitate » Angel Tîlvăr, ministrul Apărării, la a IX-a ediție Black Sea and Balkans Security Forum: „România, un pilon de SECURITATE în regiunea Mării Negre”

Angel Tîlvăr, ministrul Apărării, la a IX-a ediție Black Sea and Balkans Security Forum: „România, un pilon de SECURITATE în regiunea Mării Negre”

Cristian Lisandru
Angel Tîlvăr, ministrul Apărării, la a IX-a ediție Black Sea and Balkans Security Forum: „România, un pilon de SECURITATE în regiunea Mării Negre”

Angel Tîlvăr, ministrul Apărării Naționale, a participat la a noua ediție a Black Sea and Balkans Security Forum. Evenimentul este dedicat ecurității din regiunea extinsă a Mării Negre și din Balcanii de Vest.

La această ediție a Black Sea and Balkans Security Forum au participat și miniștrii apărării din Moldova, Turcia și Bulgaria.

Am participat, astăzi, la cea de-a noua ediție a Black Sea and Balkans Security Forum, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate securității din regiunea extinsă a Mării Negre și din Balcanii de Vest, alături de miniștrii apărării din Moldova, Turcia și Bulgaria.

Pentru România, Marea Neagră nu este doar o realitate geografică, ci un spațiu de interes strategic major, unde se intersectează provocări economice, energetice și de securitate”, a notat Angel Tîlvăr pe pagina sa de socializare.

„Marea Neagră, crucială pentru stabilitatea flancului estic al NATO și al Uniunii Europene”

Ministrul Apărării Naționale a insistat asupra importanței României în flancul estic al NATO și a dat asigurări că țara noastră rămâne „un pilon de securitate” în această regiune.

Ea (n.red.  -Marea Neagră) este crucială pentru stabilitatea flancului estic al NATO și al Uniunii Europene, mai ales în contextul războiului de agresiune al Federației Ruse în Ucraina.

În cadrul dezbaterilor, am subliniat faptul că România rămâne un pilon de securitate în regiunea Mării Negre și, de asemenea, importanța pe care o acordăm consolidării capacităților naționale de apărare și a rolului activ pe care țara noastră îl joacă în cadrul NATO și al Uniunii Europene”, a mai precizat Angel Tîlvăr, ministrul Apărării Naționale.

Foto – Laurențiu Turoi (MApN)


Citește și:

Donald Trump accesează nivelul „Star Wars”. Ce va însemna apărarea antirachetă Golden Dome a SUA pentru Rusia lui Putin?

Cheia viitorului. Ucraina, între atracția integrării în UE și beneficiile patronajului SUA: „Dezamăgirea ucrainenilor va fi un dar pentru POPULIȘTI”

Absurdul DESECRETIZAT. The Insider: Cum fabrică Serviciul de Informații Externe al Rusiei „telegrame secrete” de la „agenții” din străinătate

Putin își consolidează forțele în apropierea graniței cu Finlanda. Frontiera de 1.340 km este cea mai lungă linie de contact dintre NATO și Rusia

În spatele liniilor inamice. Putin vrea să îi facă pe ucrainenii din teritoriile ocupate STRĂINI în propria țară: „Încălcarea dreptului internațional”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump a ajuns la cel mai scăzut nivel în sondaje de la începutul celui de-al doilea mandat
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Autoritățile olandeze au găsit coiful de la Coțofenești
Mediafax
Averea ascunsă a celor mai bogați 0,1% depășește bunurile deținute de jumătate din populația lumii
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Este violența înnăscută sau învățată? Un nou studiu încearcă să facă lumină!