Prima pagină » Actualitate » Sorin Grindeanu: Au fost stabilite termenele-limită de depunere a ofertelor pentru TRONSOANELE Leţcani-Ungheni ale Autostrăzii Unirii

Sorin Grindeanu: Au fost stabilite termenele-limită de depunere a ofertelor pentru TRONSOANELE Leţcani-Ungheni ale Autostrăzii Unirii

Sorin Grindeanu: Au fost stabilite termenele-limită de depunere a ofertelor pentru TRONSOANELE Leţcani-Ungheni ale Autostrăzii Unirii

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat, marţi, că ofertele pentru realizarea tronsoanelor 3, 4 şi 5 din A8 pot fi depuse până în 28 iulie, 25 august, respectiv 1 septembrie.

”Au fost stabilite termenele-limită de depunere a ofertelor pentru tronsoanele Leţcani-Ungheni ale Autostrăzii Unirii (A8)! Mai exact: pentru Tronsonul 3, cuprins între Leţcani (DN 28)-DN 24 (Iaşi), termenul limită pentru depunerea ofertelor este 25 august 2025; pentru Tronsonul 4, cuprins între DN 24 (Iaşi)-Golăieşti, termenul limită este 1 septembrie 2025; pentru Tronsonul 5, cuprins între Golăieşti-Vamă (Pod peste Prut la Ungheni), termenul limită este 28 iulie 2025”, a transmis Sorin Grindeanu pe Facebook.

Aceste contracte, lansate în licitație de CNIR, sunt finanțate prin Programul Transport 2021-2027.
Potrivit ministrului, tronsonul 3 are o lungime de 17,7 kilometri, o valoare estimată a contractului de proiectare și execuție de 5,2 miliarde lei și o durată de realizare de 46 luni (10 proiectare și 36 execuție). Include 6 tuneluri, 18 poduri și pasaje (cel mai lung de 1105 metri), 2 noduri (nod DJ 282 Nord Iași la km 70 respectiv Nod DN 24 la km 76) și un Centru Monitorizare Tunel în zona nodului rutier de la km 76.
Tronsonul 4 (cu o lungime de 12,7 km, și un cost estimat de 4,1 miliarde lei) include 12 poduri/pasaje, două tuneluri și un nod rutier de perspectivă-Drum de Legătură cu Spitalul Regional și Aeroport Iași. Tunelul din zona localității Cilibiu/Pădurii Icușeni are o lungime de 1730 m. Durata de realizare a tronsonului este de 46 luni.
Tronsonul 5, în lungime de 2,77 kilometri, va asigura legătura cu Podul peste Prut de la Ungheni (în execuție), la frontiera cu Republica Moldova. Acest tronson are o valoare estimată de 267 milioane lei, include două poduri și un nod rutier la Golăiești (intersecție cu Dj 249), iar termenul de realizare este de 18 luni.
CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul