Prima pagină » Știri politice » Gigi Becali: Românii care au bani la bănci străine să investească în companiile de stat

Gigi Becali: Românii care au bani la bănci străine să investească în companiile de stat

Gigi Becali, după ce a purtat discuții cu președintele Nicușor Dan,  a declarat pentru presă ce trebuie să facă românii pentru a supraviețui în criza economică curentă.

„Românii care au bani la bănci străine să investească în companiile de stat. Asta am spus. Eu am spus și de TVA – măriți TVA?  Președintele a spus că nu, exclude.  Dar părerea mea că unde este 19 lei, e și 20 lei. Unde dai un leu într-o 100, nu contează. Ca să câștigăm 7 miliarde. Ei cam vor 30 miliarde”.

Întrebat de săraci, latifundiarul și deputatul independent a răspuns:

„Păi contează un leu? Dacă tu cumperi de 100 lei și dai 119, mai contează că dai 120 lei? ”

Despre impozitul progresiv, Becali a propus:

„Eu mă dau exemplu pe mine, om de afaceri. Oamenilor nu o să le convină. Hai să tragem noi, să suportăm noi problema care o are România. Dacă am profit de 10 milioane pe anul ăsta, trebuie să plătesc 16%, fără dividente, pe cota unică. Înseamnă să plătesc 1,6 milioane.  Adică, mai plătesc încă 400.000  și dau 2 milioane, că nu mă afectează cu nimic. Voi fi mai puțin bogat cu 400.000, dar nu mă afectează cu nimic, că dau cu 16%. Am propus impozitul progresiv pentru firmele care au cifră de afaceri peste 100 milioane, marile corporații, care au jefuit țara – 25%. Eu am spus că PSD are dreptate când vorbește de impozit progresiv. De unde scoatem banii? I-am mai spus că, deși m-am hotărât să-l votez pe Simion, mi-a plăcut de Nicușor că va convoca partidele, că se ține de cuvânt, să dea prim-ministrul de la partidul care a câștigat alegerile parlamentare”.


Citește și: Gigi Becali a dezvăluit ce i-a spus lui George Simion, după ce acesta a PIERDUT în fața lui Nicușor Dan

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Știri false despre „alimente contaminate din Ucraina” se răspândesc în mediul online din Polonia
Digi24
Haos pe portavionul USS Harry S. Truman. Un crucișător american a confundat propriile avioanele F/A-18 Super Hornet cu rachete inamice
Cancan.ro
Cel mai mare secret al Ștefaniei Szabo iese la iveală: incredibil cu cine se iubea pe ascuns! 'Este un om important, cu familie!'
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
Mediafax
Veste bună! Sumele pentru unele beneficii sociale, virate în avans de ANPIS. Când vor ajunge banii la beneficiari
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Scenariu absurd într-o comună din Dolj: Primăria, câștigată de candidatul PSD, care în urmă cu 6 luni a fost ales primar din partea PNL
Cancan.ro
SURPRIZĂ! Cine este soția lui Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei, și ce afaceri 'învârte'
Ce se întâmplă doctore
Transformarea uluitoare a prezentatorului celebru, după ce a slăbit spectaculos! Acum e alt om, abia l-au recunoscut apropiații
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Ce spune ȘTIINȚA despre oamenii care ADORĂ sensurile giratorii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Care sunt țările europene cu cele mai mari prețuri la băuturi alcoolice?