Prima pagină » Actualitate » Gigi Becali salută decizia CCR. „De ce să îmi știe toată lumea averea? Declarațiile nu sunt pentru tot poporul!”

Gigi Becali salută decizia CCR. „De ce să îmi știe toată lumea averea? Declarațiile nu sunt pentru tot poporul!”

Rene Pârșan
Gigi Becali salută decizia CCR. „De ce să îmi știe toată lumea averea? Declarațiile nu sunt pentru tot poporul!”
Gigi Becali / Foto - ProSport

„De ce să îmi știe toată lumea averea? Revenim la normal. Informațiile să fie doar pentru instituțiile statului”, este reacția deputatului Gigi Becali după decizia CCR. Curtea Constituțională a decis, joi, cu două opinii separate, că declarațiile de avere și de interese nu trebuie să includă bunurile și veniturilor soților și copiilor. A fost declarat neconstituțional și articolul care prevede publicarea declarațiilor de avere. Decizia CCR nu poate fi atacată, fiind definitivă și obligatorie.

„Dau o declarație și instituțiile statului au acces la ea. Ia vedeți dvs dacă în toată Europa există așa ceva? Adică, acum, când revenim la normalitate și când nu afectăm viața privată prin CCR, a nu e bine așa, că noi vrem să fim mai cu moț decât toată Europa. Ia vedeți dacă vreo țară din Europa are declarația publică la vedere la tot poporul?”, a spus Gigi Becali într-o intervenție telefonică la Digi24.

Acesta a fost întrerupt cu observația că singurele țări din Europa care nu au sunt Croația și Ungaria. Mai exact, le au doar pe durata mandatului și încă un an după terminarea mandatului.

„Informați-vă mai bine, că nu sunt publice, adică nu pentru tot poporul!”, a insistat Becali.

În final, Becali a spus: „eu am trăirile mele, dar banii mei din cont nu vreau să știe. Declar tot ce am, toată averea, dar banii mei din cont niciodată. Mie nu-mi convine asta și acum s-a revenit la normal”.

Curtea a declarat neconstituțional articolul art 3, alin. 2 din Legea privind declarațiile de avere și de interese: ”(2) Declarațiile de avere se întocmesc pe propria răspundere și cuprind drepturile și obligațiile declarantului, ale soțului/soției, precum și ale copiilor aflați în întreținere, potrivit anexei nr. 1.”

Citiți și: Declarațiile de AVERE ale demnitarilor NU trebuie să includă bunurile și veniturile soților și copiilor. Decizia CCR, una definitivă și obligatorie

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Hope”, filmul SF sud-coreean care a șocat Cannes-ul. Publicul a aplaudat în timpul proiecției
Digi24
Putin a anulat conferinţa de presă și a plecat din China. Ce l-a nemulțumit pe liderul de la Kremlin
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Armele pe care dăm miliarde, dar prezintă risc pentru viețile militarilor în război. General NATO: „Există soluții mai ieftine și mai sigure”
Mediafax
Bonul din 2007, greu de imaginat azi! Ce cumpărai cu 18,54 lei și cât ar costa acum același coș
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Ajutorul de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina nu vine gratuit: Condițiile puse de Bruxelles pentru eliberarea primei tranșe
Cancan.ro
Cine era Georgiana, românca găsită moartă sub ruine în Germania. Avea doar 25 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit cum să îi facă pe copii să mănânce legume