Prima pagină » Știri externe » INDIA speră că va ajunge la un acord cu SUA înainte ca taxele vamale anunțate de Donald Trump să intre în vigoare

INDIA speră că va ajunge la un acord cu SUA înainte ca taxele vamale anunțate de Donald Trump să intre în vigoare

INDIA speră că va ajunge la un acord cu SUA înainte ca taxele vamale anunțate de Donald Trump să intre în vigoare

Ministrul indian de Externe, S Jaishankar, a declarat că autoritățile de la Delhi „speră” să ajungă la un acord comercial cu SUA înainte de sfârșitul suspendării de 90 de zile a tarifelor reciproce, pe 9 iulie.

Într-un interviu acordat cotidianului francez Le Figaro, marți, S Jaishankar, aflat într-o vizită de patru zile în Belgia și Franța, a declarat că India și SUA au început deja negocierile comerciale înainte ca Trump să dezvăluie tarifele sale de „Ziua Eliberării”, pe 2 aprilie, pentru partenerii globali, care includ taxe de până la 27% pentru India, notează BBC.

„Prim-ministrul (Narendra, n. red.) Modi s-a întâlnit cu Donald Trump în februarie și au decis să deschidă în continuare accesul pe piețele noastre. Sperăm să ajungem la un acord înainte de sfârșitul suspendării tarifelor, pe 9 iulie”, a declarat Jaishankar pentru cotidianul francez.

Miercuri, o delegație americană a avut întâlniri cu ușile închise cu oficiali ai Ministerului indian al Comerțului, la Delhi.

India, optimistă în ceea ce privește relațiile comerciale cu Statele Unite

Un oficial indian a declarat sub anonimat agenției de știri Reuters că recenta serie de discuții comerciale cu oficialii americani a fost productivă și „a contribuit la realizarea de progrese către elaborarea unui acord reciproc avantajos și echilibrat”.

Până de curând, SUA erau cel mai mare partener comercial al Indiei, comerțul bilateral ajungând la 190 de miliarde de dolari.

India a redus deja tarifele pentru o serie de bunuri – inclusiv whisky Bourbon și motociclete – dar SUA continuă să înregistreze un deficit comercial de 45 de miliarde de dolari cu India, deficit pe care Trump este dornic să îl reducă.

Trump și Modi și-au stabilit ca obiectiv dublarea acestei cifre, la 500 de miliarde de dolari, deși este puțin probabil ca autoritățile de la New Delhi să ofere concesii în sectoare sensibile din punct de vedere politic, cum ar fi agricultura, mai notează BBC.

La începutul acestei luni, Casa Albă le-a spus partenerilor săi comerciali că SUA își doresc ca aceștia să facă cele mai bune oferte comerciale, termenul limită apropiindu-se rapid. Săptămâna trecută, secretarul american pentru Comerț, Howard Lutnick, a declarat că este „foarte optimist” cu privire la un acord între India și SUA, despre care a spus că va veni „într-un viitor nu prea îndepărtat”.

În luna mai, Trump a declarat că India s-a oferit să elimine toate tarifele vamale la bunurile importate din SUA. Aceste afirmații au fost rapid contestate de India, ministrul de Externe spunând la acea vreme că „nimic nu este decis până când totul nu este decis”.

Jaishankar subliniase anterior că orice acord comercial trebuie să fie reciproc avantajos și să funcționeze pentru ambele țări.

CITEȘTE ȘI:

Administrația Trump ar urma să trimită mii de migranți, inclusiv o sută din ROMÂNIA, la Guantanamo Bay

Elon Musk spune că REGRETĂ unele mesaje pe care le-a postat în mediul online despre Donald Trump. „Am mers prea departe”

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025