Prima pagină » Actualitate » Alertă în Mureș. „Sarea” de la Praid se îndreaptă spre Târnava Mică. Populația trebuie să facă rezerve de apă dulce

Alertă în Mureș. „Sarea” de la Praid se îndreaptă spre Târnava Mică. Populația trebuie să facă rezerve de apă dulce

Rene Pârșan
Alertă în Mureș.
Foto Agerpres. Prefectul județului Mureș, Barabási Antal-Szabolcs și Directorul Aquaserv, Sipos Levente

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Mureș a organizat, miercuri seara, o ședință de urgență, după ce ultimele măsurători ale concentrației de sare din râul Târnava Mică au indicat valori înzecite, generate de infiltrațiile masive din zona Salinei Praid. Populația din cele 16 localități deservite de stațiile de pompare din Fântânele și Târnăveni este sfătuită să își asigure o rezervă de apă, existând riscul iminent de oprire a uzinelor de apă.

‘În cursul zilei de astăzi au venit măsurători de pe pârâul Corund care indicau o creștere bruscă a salinității. În momentul de față valul încă nu a ajuns până în Fântânele, unde avem prima priză, dar este iminent să ajungă acolo în următoarele ore. Vorbim de niște valori foarte crescute care, în primul rând, duc în situația în care riscul este iminent ca în următoarele ore să trebuiască să oprim uzinele de apă din Fântânele și, după câteva ore de la propagarea valului respectiv, inclusiv uzina din Târnăveni. Rugămintea noastră ar fi către populație ca în următoarele ore, până când încă nu intrăm în situația aceasta – noi încă sperăm să nu trebuiască, dar riscul este iminent -, să încerce să-și facă rezerve de apă din sistem.

În principiu noi avem speranța că situația de la Praid e temporară și în câteva ore sau o zi, o zi și jumate, să putem să repornim alimentările cu apă, dar până în momentul respectiv stăm cu riscul acesta (…). Vorbim de concentrații înzecite în momentul de față’, a declarat, miercuri seara, directorul Aquaserv, Sipos Levente, într-o conferință de presă.

Valul de salinitate a ajuns în orașul Sângeorgiu de Pădure

Levente a precizat că prin valorile extrem de crescute se ajunge în situația în care sistemul de tratare a apei nu mai poate face față, inclusiv țevile.

Valul de salinitate a ajuns în orașul Sângeorgiu de Pădure, în câteva ore se preconizează că va ajunge la Fântânele și după 12-15 ore, la stația de la Târnăveni.

Prefectul județului Mureș, Barabási Antal-Szabolcs, a declarat că, deși la orele amiezii a fost anunțat faptul că apa din râul Târnava Mică poate fi folosită pentru adăparea animalelor în cele 16 localități aflate în stare de alertă, în urma testelor efectuate și a parametrilor comunicați de ANSVSA, situația s-a schimbat brusc.

‘Eram fericiți că este în regulă, la orele amiezii. Sincer să vă spunem, în momentul de față este o ședință la Praid, încă nu am aflat nimic din ce s-a întâmplat. Ideea este că colegii noștri de la Apele Române, respectiv Aquaserv, la ora 15:00 sau 16:00, dacă nu mă înșel, m-au anunțat că la ora 18:00 ne vedem cu toții. Sper ca pe mâine să avem și un răspuns de la Praid despre ce s-a întâmplat. Important e să anunțăm populația, iar în cursul zilei de mâine sperăm să aflăm ce s-a întâmplat’, a spus prefectul Barabási Antal-Szabolcs.

Prim adjunctul inspectorului-șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență ‘Horea’ al județului Mureș, colonel Cristian Buhăianu, a precizat că joi dimineață vor fi reluate transporturile de apă pentru adăparea animalelor cu cisternele proprii ale ISU, în funcție de solicitările populației.

Între timp, s-a luat măsura evacuării unui debit de 5 mc/secundă din barajul Bezid pentru următoarele ore și la nevoie se va crește la valoarea de 10 mc/secundă.

Citiți și: Mircea Fechet, după vizita de lucru la PRAID: „Situația rămâne critică”

Recomandarea video

Mediafax
Euractiv: Nicușor Dan „Eroul de ieri al UE este azi un zero în stil MAGA”
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Localul celebru al lui Florin Călinescu a fost scos la vânzare. Suma cerută este amețitoare
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate