Au fost tensiuni, duminică, la Chişinău, după ce participanţii la marşul ortodox – preoţi şi credincioşi, cu cruci şi agheasmă în mâini – au încercat să spargă cordonul poliţiei pentru a ajunge la marşul Pride, organizat de comunitatea LGBTQ.
În altercaţii, a avut de suferit şi un copil mic, care era în braţe la un participant al marşului ortodox care a încercat să treacă de forţele de ordine. Oamenii legii nu au anunţat deocamdată dacă în urma altercaţiilor au fost efectuate reţineri, potrivit news.ro.
Apoi s-au deplasat către o stradă cu acces blocat de poliţie, pentru a încerca să ajungă la marşul comunităţii LGBT, şi aici au avut loc încăierări cu forţele de ordine.
Purtătoarea de cuvânt a poliţiei a spus că o persoană „cu comportament agresiv” a încercat să forţeze cordonul carabinierilor, iar „gravitatea situaţiei a fost accentuată de faptul că persoana a implicat un copil în acţiunea sa, punându-i în pericol integritatea fizică. Intervenţia promptă a forţelor de ordine a permis imobilizarea persoanei, evitând posibile consecinţe mai grave”, a precizat oficialul.
Fotografie cu caracter ilustrativ. Sursa: Shutterstock
CITIȚI ȘI: