Prima pagină » Actualitate » Momente ISTORICE pentru industria feroviară din România. Gruia Stoica: „Fabricile românești trebuie susținute și încurajate”

Momente ISTORICE pentru industria feroviară din România. Gruia Stoica: „Fabricile românești trebuie susținute și încurajate”

Du-mă, acasă, trenule! Dar nu oricum, ci în condiții sigure și moderne, potrivite pentru o Românie din anul 2025. Locomotivele electrice 003 și 004 de tip ELASMO, modernizate la RELOC Craiova, au parcurs cu succes probele de performanță, fiind testate pe ruta București – Constanța și retur. Recent, a fost lansat și trenul Leon, primul automotor Diesel fabricat integral în România după 80 de ani.

Cele două locomotive sunt parte din lotul de 19 astfel de vehicule care fac obiectul contractului finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), cu o valoare de 91,1 milioane de euro.

Probele au constat în tractarea a 16 vagoane de călători, prima locomotivă a parcurs ruta București – Constanța, iar a doua a efectuat traseul de retur, Constanța – București.

„Finalizarea cu succes a probelor de performanță pentru cele două locomotive reflectă angajamentul nostru ferm față de modernizarea infrastructurii feroviare din România. Credem cu tărie că fabricile românești trebuie susținute și încurajate să devină tot mai competitive, deoarece vagoanele și locomotivele produse și modernizate aici respectă standardele internaționale”,a declarat Gruia Stoica, președinte Grampet Group.

Locomotivele ELASMO 003 și 004 sunt echipate cu motoare electrice de tracțiune asincrone, proiect tip 060 EA1 CA. În plus, vehiculele sunt dotate cu tehnologii de ultimă generație, care asigură performanță, fiabilitate și siguranță sporită.

În afara celor două locomotive care au desfășurat probele de performanță, alte două unități au fost deja livrate beneficiarului și puse în exploatare, iar șase locomotive se află în prezent pe fluxul de producție.

Leon, primul tren construit integral în România. Prima călătorie, pe ruta București Nord – București Băneasa

Reamintim, în acest context, un alt moment istoric pentru industria feroviară din România. GRAMPET Group a lansat trenul automotor Leon, produs la fabrica Electroputere VFU Pașcani. Trenul Leon este primul automotor DMU (Diesel Multiple Unit) fabricat integral în România după mai bine de opt decenii.

Trenul Leon are trei vagoane, cu 145 de locuri, din care 11 VIP şi 134 la clasa a II-a, fotolii rabatabile și scaune ergonomice. Vagoanele sunt izolate fonic şi dotate cu prize de 230V şi USB, supraveghere video, senzori de incendiu şi interfoane pentru comunicarea cu mecanicul. În tren sunt spații pentru bagaje voluminoase şi biciclete.

Prima sa călătorie oficială a fost pe ruta București Nord – București Băneasa, având la bord oficialități guvernamentale, ambasadori și lideri din mediul de afaceri.

„Este primul automotor DMU (Diesel Multiple Unit) fabricat în țara noastră în ultimii 80 de ani. Este un tren complet realizat în România, testat pe mai bine de 30.000 km, atestat cu certificat CE și gata să circule în toată Europa. Cu o viteză de 120 km/h și echipat cu două Power-Pack-uri de 390 kW, care contribuie la reducerea semnificativă a emisiilor și la un consum redus de combustibil, Leon este alegerea pragmatică într-o țară unde 62% din rețeaua de cale ferată nu este electrificată”, a spus Gruia Stoica, președintele Grampet Group, citat de stiripesurse.ro

În ceea ce privește viitorul, Leon urmează să își stabilească ruta comercială, cu opțiuni incluzând București – Brașov sau București – Constanța.

Evenimentul marchează un pas extrem de important în modernizarea infrastructurii feroviare din România, aducând speranță și noi oportunități pentru viitorul transportului pe calea ferată.

Fabrica de la Paşcani, fondată în 1869, astăzi membră a Grampet Group, este specializată îm fabricarea, modernizarea şi întreţinerea vehiculelor feroviare de călători şi marfă.

Grampet este cel mai mare grup feroviar şi operator logistic privat din România şi din Europa Centrală şi de Sud-Est. Cea mai importantă companie a grupului Grampet este Grup Feroviar Român, care a depăşit anul trecut pragul de un miliard de lei şi estimează pentru 2024 un avans al cifrei de afaceri cu 10%.

Aceasta are 400 de locomotive şi 18.000 de vagoane şi este prezentă ca operator şi în Bulgaria, Grecia, Ungaria, Serbia, Croaţia, Slovenia şi Austria.

Sursa foto: Mediafax Foto / Andreea Alexandru 


CITIȚI ȘI:

CFR Călători introduce Trenurile Soarelui spre mare, dar nu are suficiente garnituri disponibile pentru cererea mare de bilete

Recomandarea video

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce alimente pot face oamenii cei mai fericiți?