Prima pagină » Actualitate » Victor Ponta, ironic cu privire la reacția MAE, după vizita delegației CCIR la Osaka: „Și-a compromis imaginea cu Hrebenciuc, un fel de Kanye West”

Victor Ponta, ironic cu privire la reacția MAE, după vizita delegației CCIR la Osaka: „Și-a compromis imaginea cu Hrebenciuc, un fel de Kanye West”

Ruxandra Radulescu

Victor Ponta a comentat la emisiunea „Ai aflat, cu Ionuț Cristache”, despre prezența sa în cadrul unei vizite private la Osaka, alături de Viorel Hrebenciuc și Ovidiu Silaghi, Mihai Daraban (președinte CCIR), ca parte a unei delegații a Camerei de Comerț, eveniment organizat de Camera de Comerț a României.

Victor Ponta a comentat ironic reacția Ministerului de Externe, care a precizat, referitor la vizita delegației: „parteneriatele instituționale ale ministerului cu instituții nonguvernamentale cum sunt Camerele de Comerț vor include, suplimentar clauzelor actuale, prevederi specifice legate de imaginea României”. Fostul premier a făcut aluzie la șefa MAE, Oana Țoiu, pe care a comparat-o cu Taylor Swift, iar pe Viorel Hrebenciuc l-a comparat cu Kanye West.

„Vorba Ministerului de Externe, să nu-și compromită imaginea. Doamna și-a compromis imaginea cu Hrebenciuc, care era un fel de Kanye West, iar ea era Taylor Swift și a compromis-o. Pe Muraru l-a ținut.”, a declarat Victor Ponta.

Ministerul Afacerilor Externe de la București spune că nu a fost consultat în cazul întrevederii dintre ambasadorul Lazăr Comănescu și ministrul afacerilor externe din Federația Rusă, Serghei Lavrov.

„În cazul în care ar fi fost consultat, Ministerul Afacerilor Externe nu ar fi încurajat perfectarea întrevederii cu ministrul de externe Lavrov”, susține MAE într-un răspuns pentru publicația Libertatea.

MAE mai spune că, în prezent, ambasadorul Lazăr Comănescu nu este angajat al Ministerului.

„Domnul Comănescu ocupă poziția de secretar general al OCEMN din 2021, fiind la al doilea mandat și fiind ales cu susținerea tuturor statelor membre. În această calitate, domnul Comănescu acționează sub autoritatea Președinției-în-Exercițiu a Organizației, care, în prezent, este asigurată de Azerbaidjan. Toate cele 13 state membre ale organizației (Albania, Armenia, Azerbaidjan, Bulgaria, Georgia, Grecia, Macedonia de Nord, R. Moldova, România, Federația Rusă, Turcia, Ucraina și Serbia) continuă să participe la reuniunile Organizației.

Citește și:

Victor Ponta, despre vizita la Osaka: „Dimpotrivă, eu am făcut cinste României. Ne strică MAE imaginea”

Recomandarea video

Mediafax
„Hope”, filmul SF sud-coreean care a șocat Cannes-ul. Publicul a aplaudat în timpul proiecției
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
De ce ne refuză Germania trupele, deși trimite Patriot în Turcia? Cum poate Bucureștiul să forțeze mâna Berlinului
Mediafax
Descinderi de amploare în București! Doi interlopi săltați într-un dosar de camătă. Legături cu Clanul Ștoacă
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Georgiana, românca găsită moartă sub ruine în Germania. Avea doar 25 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Veste uriașă de la Finanțe! Se dau mai mulți bani pentru Programul Rabla 2026
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Telescopul care ar putea dezvălui jumătatea „lipsă” a Universului