Șoferii nu vor putea circula pe Transfăgărășan, timp de 7 ore, vineri, 4 iulie 2025. Mai multe zone vor fi restricționate, pentru a facilita a doua etapă a Turului Ciclist al Sibiului. Vezi mai jos zonele și intervalele orare afectate.
În cursul zilei de vineri, 4 iulie 2025, are loc cea de-a doua etapă a Turului Ciclist al Sibiului în care vor participa nu mai puțin de 750 de cicliști amatori. Evenimentul organizat în inima Munților Făgăraș aduce și o serie de restricții de circulație pentru șoferi. În acest sens, pentru ca evenimentul să se desfășoare în condiții de siguranță, autoritățile au dispus aplicarea unor restricții de criculație temporare, pe o durată de 7 ore, instituite pe mai multe segmente de drum.
În acest sens, există mai multe artere restricționate. În primul rând, tunelul rutier de la Bâlea Lac va fi închis complet, între orele 10:00 – 17:30, vineri, arată Ora de Sibiu.
„Vineri, în data de 04.07.2025, în intervalul orar 10:00-17:30, pe D.N. 7C Transfăgărăşan, pe raza comunei Arefu, între km. 115 + 926 m. – km. 116 + 808 m., în tunelul Bâlea Lac, circulaţia rutieră va fi închisă în vederea desfăşurării etapei competiţiei sportive Turul Ciclist al Sibiului 2025, ediţia a XV-a”, a anunțat Poliţia judeţeană Argeş.
De asemenea, în perioada 3 – 6 iulie 2025, au loc restricții în trafic în Sibiu. De exemplu, vineri, 4 iulie 2025, va fi închisă circulația pe Avram Iancu, în intervalul 10:40 – 11:00. De semenea, circulația pe Mitropoliei se închide și traficul va fi deviat pe strada Tribunei spre Teatrul Gong, între 09:20 și 10:00.
Sursă foto: Shutterstock