Prima pagină » Știri politice » CSM îl ACUZĂ pe Nicușor Dan că blochează numirea și eliberarea din funcție a 50 de judecători: „O situație fără precedent”

CSM îl ACUZĂ pe Nicușor Dan că blochează numirea și eliberarea din funcție a 50 de judecători: „O situație fără precedent”

Alexandru Tudor
CSM îl ACUZĂ pe Nicușor Dan că blochează numirea și eliberarea din funcție a 50 de judecători: „O situație fără precedent”

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) anunță că i-a transmis președintelui Nicușor Dan o scrisoare deschisă în care îi reproșează că blochează derularea procedurilor de eliberare și de numire în funcțiile de judecător. Mai exact, în scrisoarea semnată de Elena Costache, președinta CSM, se precizează că, de la preluarea mandatului său, Nicușor Dan a primit 51 de astfel de propuneri din partea instituției. Mai mult, CSM îi reproșează lui Nicușor Dan că este vorba despre „o situație fără precedent în raporturile interinstituționale cu Administrația Prezidențială”.

În concret, în această perioadă au fost comunicate Administrației Prezidențiale 29 de propuneri de eliberare din funcția de judecător și 22 de propuneri de numire în această funcție.

Într-un singur caz s-a dat curs propunerii Consiliului Superior al Magistraturii și a fost eliberat din funcție un judecător care oricum nu mai putea fi menținut în activitatea, întrucât împlinea vârsta maximă de 70 de ani până la care este permisă îndeplinirea acestei funcții”, se arată în scrisoarea CSM.

În document se mai precizează că în toate celelalte situații, procedurile de numire și eliberare din funcție nu au fost finalizate. „Iar acest fapt este inexplicabil, nefiind oferit vreun argument din partea Administrației Prezidențiale, care să îl justifice”, este completarea din scrisoare.

„Derularea firească a acestor proceduri este complet ignorată”

Scrisoarea atrage atenția că tervigersarea acestor proceduri, fără nicio explicație, produce efecte negative în activitatea instanțelor, asta pentru că judecătorii pentru care a fost propusă eliberarea din funcție nu mai pot participa la ședințele de judecată. Mai mult, până la eliberarea din funcție, posturile acestora nu pot fi ocupate de alți judecători.

În egală măsură, activitatea instanțelor este afectată și prin întârzierea numirii în funcție a persoanelor propuse de Consiliul Superior al Magistraturii, în condițiile în care sunt bine cunoscute dificultățile cu care se confruntă instanțele judecătorești din perspectiva resurselor umane.

Pe de altă parte, sunt vătămate și drepturile persoanelor cu privire la care s-a propus numirea sau eliberarea din funcție, a căror așteptare legitimă în legătură cu derularea firească a acestor proceduri este complet ignorată, fără niciun fel de explicație, deși toate condițiile prevăzute de lege sunt îndeplinite”, se mai arată în scrisoare.

Documentul se încheie cu solicitarea CSM ca președintele Nicușor Dan să dispună toate măsurile necesare pentru finalizarea acestor proceduri.

CITEȘTE ȘI:

Pe cine ar SUSȚINE Ilie Bolojan și Nicușor Dan la Primăria Capitalei / Când ar putea avea loc alegerile

Ședință la Palatul Victoria pentru a analiza amendamentele depuse în Parlament la noile TAXE și impozite pregătite de Executiv

Opoziția depune MOȚIUNE de cenzură după ANGAJAREA răspunderii de către Bolojan / „Afară cu piromanii din Guvern!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Deputat PNL: Orice tentativă de schimbare a guvernului echivalează cu sabotarea unui obiectiv de țară
Digi24
Măsuri disperate în Iran înaintea unei posibile invazii terestre. Teheranul a început recrutarea copiilor
Cancan.ro
Cum arată cel mai luxos tren din lume Cât au plătit doi români pentru aventura din Orient Express
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Destinația din Europa unde 300 de euro ajung pentru două săptămâni de vacanță. Povestea unei turiste care nu credea că poate fi atât de ieftin: „Am trăit ca o regină”
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă te prinde poliția cu 61 km/h în localitate. Mai există „limita de toleranță”?
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Dialog „Altceva”, printre lacrimi. Marea actriță DIANA LUPESCU, despre regretatul MIRCEA DIACONU: „Mi-e foarte greu fără el!”