Prima pagină » Știri politice » Ursula von der Leyen dă vina pe „păpușarul din Rusia” pentru moțiunea de cenzură / „Da, nu e niciun SECRET”

Ursula von der Leyen dă vina pe „păpușarul din Rusia” pentru moțiunea de cenzură / „Da, nu e niciun SECRET”

Von der Leyen consideră că moțiunea de cenzură inițiată împotriva Comisiei Europene este o „mișcare a conspiraționiștilor” și dă vina pe „păpușarul din Rusia”.

„Să nu ne facem iluzii. Democrația noastră se confruntă cu amenințări. Auzim care este tensiunea dintre democrație și iliberalism. Vedem semnale alarmante din partea extremiștilor care doresc să ne polarizeze societatea prin dezinformare.

Nu există nicio dovadă cum că ei vin cu răspunsuri, dar sunt dovezi foarte multe că ei sunt sprijiniți de către inamicii noștri, de către păpușarul din Rusia”, a declarat aceasta în timpul dezbaterilor din Parlamentul European.

Von der Leyen a explicat în fața Parlamentului European situația „unică și fără precedent”, în care ne găseam în timpul pandemiei, „când Europa ne-a dat un mandat să acționăm”.

„Toate acestea au fost discutate public. Da, nu e niciun secret că am ținut legătura cu reprezentanții companiilor care produceau vaccinurile, care urmau să ne scoată din criză.

Bineînțeles că eram în contact, tot așa cum am căutat și sfatul celor mai buni epidemiologi și virusologi din lume. Dar acuzațiile că aceste contracte ar fi fost cumva incorecte sau că ar fi încălcat interesele europene sunt pur și simplu greșite”, a declarat ea.

Șefa Comisiei a acuzat de „necinste” statele membre care au afirmat că nu „cunosc detaliile contractelor” privind achiziția de vaccinuri.

„Negocierile contractelor au fost derulate de către Comisie împreună cu statele membre. Absolut fiecare contract negociat a fost analizat în detaliu, în capitale, înainte să fie semnat de fiecare din cele 27 de state membre. N-au fost secrete, n-au fost clauze ascunse, niciun fel de obligație ascunsă.

Toate statele membre care au hotărât să își cumpere vaccinurile au ales liber. Deci, orice stat membru care spune că nu cunoștea prețurile sau ce conținea contractul este necinstit”.

Ursula von der Leyen a fost prezentă luni la dezbaterea moțiunii de cenzură, în Parlamentul European, fiind prima dată în mai bine de un deceniu când şeful executivului european se confruntă cu un astfel de demers. Citește AICI. 

Pentru ca moțiunea să fie adoptată, este necesară obținerea majorității absolute a membrilor Parlamentului, adică mai mult de jumătate din totalul acestora. În cazul în care moțiunea va fi aprobată, aceasta va determina demisia colectivă a întregii Comisii Europene.

Votul pe moțiunea de cenzură, programat joi, este public, prin “roll-call”, și transmis prin semnătură electronică nominală, așa cum prevede regulamentul. Nu este un vot secret, ci unul public și transparent, cu identificarea fiecărui votant.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Hope”, filmul SF sud-coreean care a șocat Cannes-ul. Publicul a aplaudat în timpul proiecției
Digi24
Putin a anulat conferinţa de presă și a plecat din China. Ce l-a nemulțumit pe liderul de la Kremlin
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
De ce ne refuză Germania trupele, deși trimite Patriot în Turcia? Cum poate Bucureștiul să forțeze mâna Berlinului
Mediafax
Descinderi de amploare în București! Doi interlopi săltați într-un dosar de camătă. Legături cu Clanul Ștoacă
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Ajutorul de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina nu vine gratuit: Condițiile puse de Bruxelles pentru eliberarea primei tranșe
Cancan.ro
Cine era Georgiana, românca găsită moartă sub ruine în Germania. Avea doar 25 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Veste uriașă de la Finanțe! Se dau mai mulți bani pentru Programul Rabla 2026
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care animal rar nu este deloc rar?