„PSD-ul vrea în acest nou pachet să discutăm despre criptomonede și impozitare. Vreau să discutăm despre impozitarea sumelor transferate în afara țării de către multinaționale și să le impozităm”, spune marți, președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu.
„Mi-aș dori în Pachetul viitor să existe o recalibrare drastică a ceea ce înseamnă indemnizații în consiliile de administrație, numărul membrilor consiliilor de administrație. Mi-aș dori să vorbim despre impozitare la multinaționale, altfel. Da, acestea sunt lucruri, câteva dintre ele, care în mod necesar trebuie să existe în Pachetul 2. Și PSD-ul va veni cu propuneri”, adaugă liderul PSD.
Grindeanu trasează și o direcție noii conduceri ANAF: „Să se aplece în perioada următoare spre aceste companii care transferă sume importante din România și să vedem cum fac acest lucru”.
Cât despre amendamentele propuse de PSD în primul pachet, doar unul a fost acceptat, respectiv cel privind reducerea subvenției partidelor cu 40% din anul 2026 față de sumele obținute în 2024.
„Noi am venit și acum cu propuneri. Una singură a fost aprobată, aceea prin care s-a redus subvenția partidelor cu 40%. A fost amendamentul PSD. Doar acest lucru a fost aprobat. Suntem cel mai mare partid din coaliție. Eu aș face, și folosesc acest prilej pentru a spune următorul lucru: cred că e bine să se țină cont mai mult de propunerile PSD, dacă ne vor ca parteneri”, încheie Grindeanu.
CITEȘTE ȘI: