Prima pagină » Știri externe » Administrația Trump solicită conducerii Universității Harvard acces la dosarele studenților străini

Administrația Trump solicită conducerii Universității Harvard acces la dosarele studenților străini

Administrația Trump solicită conducerii Universității Harvard acces la dosarele studenților străini

Administrația președintelui Statelor Unite, Donald Trump, și-a intensificat miercuri atacurile asupra Universității Harvard, declarând că este posibil ca instituția de învățământ superior să nu mai îndeplinească standardele de acreditare.

De asemenea, Administrația a transmis că va solicita dosarele referitoare la studenții străini ai universității, informează Reuters..

Această mișcare este cea mai recentă dintr-o serie de acțiuni întreprinse de Administrație împotriva Universității Harvard, care a dat în judecată Guvernul federal după ce oficialii au anulat miliarde de dolari din granturile acordate universității și au luat măsuri pentru a o împiedica să admită studenți din afara SUA.

După revenirea sa la putere, Donald Trump a declanșat o adevărată ofensivă contra unor universități pe care el le acuză de antisemitism, pentru că nu au protejat studenții evrei sau israelieni în timpul unor manifestații pro-palestiniene sau în favoarea unui armistițiu în Fâșia Gaza.

La sfârșitul lui mai, secretarul pentru securitate internă al SUA, Kristi Neom, a revocat certificarea Universității Harvard din programul Sevis (Student and Exchange Visitor), principalul sistem prin care studenții străini sunt autorizați să studieze în SUA. Conducerea Universității Harvard a contestat această decizie în justiție și a obținut o suspendare.

Miercuri, însă, Administrația Trump a revenit la acuzații, anunțând o ordonanță pentru a forța universitatea să predea Poliției pentru Imigrație (ICE) „documentele pertinente” din ultimii cinci ani cu privire la studenții săi străini.

„La fel ca alte universități, Harvard a permis studenților străini să abuzeze de privilegii legate de viza lor și să susțină violența și terorismul în campus. Dacă Harvard nu apără interesele studenților săi, o vom face noi”, a declarat într-un comunicat Tricia McLaughlin, o purtătoare de cuvânt l Departamentului de Securitate Internă.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Ursula von der Leyen îi cere Chinei să renunțe la „sprijinul de neclintit” oferit Rusiei. „Ar trebui să condamne încălcarea suveranității Ucrainei”

Kremlinul spune că are nevoie de timp pentru a afla ce ARME vor trimite Statele Unite Ucrainei

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Consultările la Cotroceni pentru noul Guvern. Delegația USR discută cu Nicușor Dan, după PSD, AUR și PNL
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Gestul care a atras atenția și admirația fanilor: cum o prezintă Nicu Grigore pe fiica Bellei Santiago
Digi24
Sondaj INSCOP: PNL depășește PSD în intențiile de vot pentru alegeri parlamentare. Ce procente au AUR și USR
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Amenzile de circulație se majorează din această vară. Cu cât cresc sancțiunile pentru centură, telefon sau viteză în 2026
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit peste 1.700 de „proteine ​​întunecate” ascunse în celulele umane