Prima pagină » Actualitate » Polițiștii bucureșteni au REȚINUT o femeie cu cetățenie ucraineană, fiind acuzată că a furat bani din altarul unei biserici din sectorul 3

Polițiștii bucureșteni au REȚINUT o femeie cu cetățenie ucraineană, fiind acuzată că a furat bani din altarul unei biserici din sectorul 3

Polițiștii bucureșteni au REȚINUT o femeie cu cetățenie ucraineană, fiind acuzată că a furat bani din altarul unei biserici din sectorul 3

O femeie din Ucraina este cercetată penal sub acuzația că ar fi sustras bani din altarul unei biserici din sectorul 3. Potrivit Poliției Capitalei, sesizarea privind sustragerea banilor a fost făcută în dimineața zilei de 7 iulie 2025, când un reprezentant al bisericii, îngrijorat de dispariția unor sume de bani, s-a prezentat la Secția 12 Poliție.

Fapta s-a produs în urmă cu o săptămână, pe 30 iunie, într-un moment în care biserica era deschisă și accesibilă credincioșilor, iar furtul a avut loc chiar în altarul bisericii.

Potrivit unor surse apropiate anchetei, citate de stiridiaspora.ro, este posibil ca femeia să fi profitat de un moment de neatenție sau să fi avut un comportament disimulat, trecând drept o simplă credincioasă.

Ea a pătruns în altar, de unde a sustras o sumă de bani donată de enoriași pentru întreținerea bisericii și pentru activitățile caritabile pe care lăcașul de cult le desfășoară.

După sesizarea făcută de reprezentantul bisericii, polițiștii din cadrul Secției 12 au demarat o anchetă rapidă, analizând imaginile de pe camerele de supraveghere, luând declarații și strângând mai multe probe.

În scurt timp, investigațiile i-au condus pe anchetatori spre o femeie cu cetățenie ucraineană, despre care existau suspiciuni că ar fi implicată în comiterea faptei.

Astfel, pe data de 8 iulie, la doar o zi după ce cazul a fost raportat autorităților, suspecta a fost localizată și ridicată de polițiști pentru a fi dusă la audieri.

În urma analizării probelor, inclusiv înregistrări video și urme biologice sau amprente, anchetatorii au ajuns la concluzia că există suficiente elemente pentru a o plasa pe femeie în centrul suspiciunilor.

„În baza probatoriului administrat, cea în cauză a fost reținută pentru 24 de ore, urmând a fi prezentată magistraților cu propunere legală”, a transmis Poliția Capitalei, precizând că cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a modului în care a fost comis furtul și a motivelor care au determinat-o pe femeie să recurgă la acest gest.

FOTO – stiridiaspora.ro

Recomandarea video

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
E oficial! Cătălin Măruță a dat LOVITURA. A semnat noul contract, după ce a fost dat afară de Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
VIDEO: Un robot umanoid prezentat în China a executat un dans tradițional cu sabie