Prima pagină » Actualitate » Mai ceva ca-n filmele cu James Bond: dispozitiv de bruiaj descoperit într-o sală de examen de la Facultatea dee Medicină Veterinară!

Mai ceva ca-n filmele cu James Bond: dispozitiv de bruiaj descoperit într-o sală de examen de la Facultatea dee Medicină Veterinară!

Mai ceva ca-n filmele cu James Bond: dispozitiv de bruiaj descoperit într-o sală de examen de la Facultatea dee Medicină Veterinară!

Studenții de la Facultatea de Medicină Veterinară din cadrul Universității de Științele Vieții „Ion Ionescu de la Brad”, din Iași, au fost, fără să știe, personaje într-un scenariu de film pus la cale de un cadru didactic. Concret, una dintre profesoare ar fi folosit un dispozitiv care întrerupe comunicațiile electronice în timpul examenelor.

Potrivit reclamațiilor făcute de studenți, profesoara avea în apropierea catedrei un aparat ascuns într-o pungă de cadouri, care ar fi împiedicat funcționarea rețelelor mobile, Wi-Fi și radio, scrie Ziarul de Iași.

Cazul a ajuns în atenția ANCOM

Cazul a atras atenția Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), instituție care a fost sesizată oficial de către studenți.

Printre altele, în sesizare se menționează faptul că dr. Geta Pavel, conf. univ. și titular al cursului de Fiziologie, ar fi utilizat un aparat electronic de bruiaj al semnalelor gsm. Conform acuzațiilor aduse, interferențele provocate de dispozitivul respectiv s-ar fi extins dincolo de sala de curs, afectând apelurile în întreaga zonă a clădirii, inclusiv cele de urgență.

Unul dintre studenți a relatat că, pe 10 iulie 2025, în timpul unui examen, nu a reușit să ia legătura cu mama sa, bolnavă și aflată într-o stare critică. A încercat să sune de mai multe ori, dar fără succes. Inițial a crezut că este o problemă cu telefonul personal, dar după ce a întrebat în jur a aflat că niciun coleg nu avea semnal.

Situația a devenit mai gravă când unui alt student i s-a făcut rău și nu s-a putut apela serviciul 112.

„Am fost direct afectat. Am vrut să o sun pe mama, dar nu mergea nicio rețea. În sală nu exista acoperire pe niciun operator. Când unui coleg i s-a făcut rău, am realizat că nici apelurile de urgență nu funcționau”, a povestit studentul.

Citește aici mai multe despre controlul desfășurat de ANCOM și cum s-a încheiat toată povestea.

Recomandarea video

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Ce avere și datorii are Ciprian Ciucu, noul primar al Bucureștiului. A reușit să strângă și economii
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
(P) iPhone 13: Exemplul că tehnologia nu trebuie schimbată cu fiecare generație