Prima pagină » Știri politice » Cristian Diaconescu: „În această toamnă va avea loc un EVENIMENT MILITAR CRUCIAL pentru România”

Cristian Diaconescu: „În această toamnă va avea loc un EVENIMENT MILITAR CRUCIAL pentru România”

Consilierul prezidențial Cristian Diaconescu anunță, la Antena3 CNN, un desant istoric al NATO în România. Va fi, conform lui Diaconescu, cea mai mare dislocare de forțe militare a Franței din istorie. Nu mai puțin de 5000 de militari francezi, cu tehnică militară, cu 50 de tancuri Leclerk, vor consolida flancul estic al Alianței.

În această toamnă va avea loc un eveniment militar crucial pentru România un exercițiu NATO prin care Franța, ca națiune cadru a Grupului de Luptă NATO din România, va disloca pentru prima oară în istoria Franței și în istoria României, și-n istoria NATO,  5000 de militari cu tehnică militară, cu 50 de tancuri franceze Leclerk, cea mai mare prezență franceză în afara teritoriului. Și evenimentul acesta va fi unul semnificativ pentru apărarea noastră, subliniază Diaconescu.

Deja Grupul de luptă NATO din România de la baza Cincu va fi ridicat în 2025 la nivel de brigadă și va avea în componență circa 4.000 de militari aliați, față de ce circa 1.500 din prezent, declara generalul francez Loïc Girard, Senior National Representative în România și șeful grupului de luptă. Din cei 4.000 de militari NATO, majoritatea vor fi francezi, dat fiind că Franța este națiune-cadru pentru grupul de luptă NATO din România.

Președintele trebuie să prezinte în Parlament această strategie, afirmă consilierul prezidențial.

După părerea mea, încă lucrurile nu sunt clare. Este o evaluare personală. Deci este clar cu Franța în special, repet, în condițiile unui efort, inclusiv în ceea ce privește nivelul de desfășurare militară superior ce urmează să se întâmple, dar nu numai în legătură cu Franța, road-map-ul României, în care se include și dimensiunea financiară, dimensiunea materială trebuie convenit, discutăm. Am început discuțiile la Cotroceni privind strategia națională de apărare a României. Președintele trebuie să prezinte în Parlament această strategie.

Citiți și: Germania, Franța și alte țări europene cer reguli DURE în materie de imigrație /„Depășirea limitelor contribuie la polarizarea societăților”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cum supraviețuiesc sportivii de performanță sub presiunea extremă?