Prima pagină » Actualitate » Florin Roman, avertisment pentru Bolojan: „Guvernul Cîțu a fost demis prin moțiune de cenzură”/Gigel Știrbu: „Au început să sune telefoanele”

Florin Roman, avertisment pentru Bolojan: „Guvernul Cîțu a fost demis prin moțiune de cenzură”/Gigel Știrbu: „Au început să sune telefoanele”

Luiza Dobrescu
Florin Roman, avertisment pentru Bolojan:

Deputatul liberal Florin Roman are câteva critici la adresa șefului său de partid, premierul Ilie Bolojan, căruia îi amintește soarta fostului premier, Florin Cîțu, demis prin moțiune de cenzură din cauza faptului că voia să suspende plățile prin Programul „Anghel Saligny”. 

„Guvernul Cîțu a fost demis prin moțiune de cenzură tocmai urmare a acestui program liberal de investiții. Se pare ca ce nu a reușit USR de-a lungul vremii a reușit un guvern condus de un liberal, care s-a format ca lider național plecând din administrația publică locală”, scrie Florin Roman pe pagina sa de facebook.

Liberalul este nemulțumit de măsurile de austeritate implementate de actualul guvern și care lovesc direct în firmele românești.

„Măsura lovește în principal în satul românesc și în capitalul românesc, pentru ca lucrările au fost adjudecate în proporție de 100% de firme românești. Din nou, mult protejatele multinaționale sunt ocolite. Știu ca au fost discutate și măsuri de mijloc, însă s-a decis varianta cea mai dură”, mai spune Roman. 

Nu uită să-i amintească lui Bolojan de faptul că fostul premier, Florin Cîțu, ar fi încercat aceleași metode, dar a fost oprit de o moțiune de cenzură.

Gigel Știrbu: „Au început să sune telefoanele”

Un alt deputat PNL, Gigel Știrbu,  scrie despre „deranjul” făcut de noile măsuri fiscale și efectele în taberele din coaliția de guvernare.

„Din ce în ce mai mulți din PSD au început să atace Guvernul pentru măsurile luate. Guvern din care fac și ei parte, să ne înțelegem(…)

De ce sunt nervoși? Pentru că, în spatele ușilor închise, au început să sune telefoanele.
Au început să sune fiicele de la ANCOM, ginerii de la ASF, amantele de la ANRE, nepoatele de la Nuclearelectrica, verișorii de la Transelectrica.”
Deputatul liberal consideră că toate aceste controverse, pe marginea măsurilor de austeritate, au un alt scop, diferit de acela legat de o reală îngrijorare cu privire la soarta românilor.
„Aceasta este durerea reală. Nu deficitul, ci sfârșitul privilegiilor.
Când s-au tăiat din banii românilor, au tăcut. Când se taie acum din privilegiile lor, urlă”, scrie deputatul liberal.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Cu ce revendicări merg primarii de comune la întâlnirea cu Bolojan. Reproșuri la adresa premierului: A făcut afirmații „vădit TENDENȚIOASE”

Proiecte suspendate după sistarea decontărilor din Programul „Anghel Saligny”. În județul Iași, 100 de șantiere se închid în zilele următoare

Recomandarea video

Mediafax
Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Toate măsurile pentru reducerea prețului la motorină
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
60% dintre judecătorii federali din SUA folosesc tot mai mult Inteligența Artificială ca să redacteze hotărâri sau să îi ajute în audieri, deși știu că este nesigură
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?