Prima pagină » Actualitate » Călin Georgescu: „Proprietarul apelor în țara noastră este poporul român, punct. Statul, doar o administrează”

Călin Georgescu: „Proprietarul apelor în țara noastră este poporul român, punct. Statul, doar o administrează”

Călin Georgescu a ajuns, miercuri, la sediul IPJ Ilfov, acolo unde semnează controlul judiciar, iar la ieșire a declarat că apa din România aparține poporului, iar statul trebuie doar să o administreze.

„O să profit de faptul că nu mi s-a interzis să vorbesc despre apă, fiindcă atunci când am vorbit despre apă, ca bogăție a poporului român, sistemul s-a năpustit asupra mea, și vreau să fie foarte clar: proprietarul apelor în țara noastră este poporul român, punct. Statul, doar administrează în numele poporului român (…) când sistemul vine către oameni și se face că-i ascultă întrebându-i de apă, nu o face pentru că-i pasă, sau că este îngrijorat de necazurile oamenilor, ci o face din frică. Și citez din marele Iorga, care spunea că ei vor da oamenilor un bănuț nu din milă, ci de frică, pentru că oamenii și-l vor lua singuri”, a declarat Călin Georgescu la ieșirea din secția de poliție.

Călin Georgescu: „Ne apărăm libertatea, ne apărăm tradițiile”

Fostul candidat la președinție mai spune că poporul român este curajos.

„Ne apărăm libertatea, ne apărăm tradițiile, cultura și țara. Sunt convins că puterea interioară ne va scoate din acest jug colonial în care se află țara asta”, spune Georgescu.

Fostul candidat la președinție acuză Justiția din România că ar fi dat la o parte principiile de drept.

„Sistemul nu se luptă cu mine, se luptă cu convingerile mele”

„Sistemul nu se luptă cu mine, se luptă cu convingerile mele cu privire la drepturile poporului român. Îmi spunea un distins judecător american că Justiția, așa cum este reprezentată legată la ochi, nu înseamnă că este oarbă, ci trebuie să vadă în primul rând principiile de drept, nu omul. În cazul de față, al meu personal, Justiția a dat la o parte principiile de drept, și sigur, se uită doar la mine, dar nu are tăria să mă privească în ochi, pentru că acolo ar vedea toate nemulțumirile poporului român (…) Am convingerea că Justiția, într-o bună zi, va da măsura onoarei de care încă o cred capabilă”, a mai declarat Călin Georgescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
10 obiceiuri prin care putem încetini îmbătrânirea corpului nostru