Prima pagină » Actualitate » Florin Călinescu, despre creșterea TVA: „El, președintele, semnează o hârtie, și pe urmă zice «am glumit»”

Florin Călinescu, despre creșterea TVA: „El, președintele, semnează o hârtie, și pe urmă zice «am glumit»”

Florin Călinescu a fost invitat la emisiunea „Ai aflat, cu Ionuț Cristache„, difuzată de Gândul, unde a criticat faptul că președintele Nicușor Dan nu și-a respectat promisiunea pe care a făcut- în timpul campaniei de a nu crește cota TVA de la 19%.

„Omul ăsta a semnat. El președintele, dacă semnează o hârtie cu Rusia sau cu Portugalia, și pe urmă zice: am glumit. Cum să semneze? Putea să cheme guvernul tot, Bolojan și spunea: „Faceți ce vreți voi, dar eu nu voi putea să nu-mi respect cuvântul scris. Nu trecem de 19%”, a afirmat Florin Călinescu.

Florin Călinescu despre ascensiunea lui Nicușor Dan: „Nu s-a dus la Cotroceni de capul lui”

Călinescu este de părere că Nicușor Dan a fost sprijinit de anumite forțe politice pentru a ajunge președintele României și a precizat despre actualul lider de stat: „el nu s-a dus la Cotroceni de capul lui”.

„Am spus înainte, el nu s-a dus la Cotroceni de capul lui. Deci avem înregistrare audio cu Moșteanu care spune cum i-a luat partidul lui Nicușor Dan. Deci nu poți să ajungi președinte sau prim-ministru și să îți schimb îți schimbi atitudinea că din nu știu ce profesor de matematică ai ajuns președintele țării.”, a adăugat Florin Călinescu.

Recomandarea video

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
În pragul Primului Război Mondial: confruntări, rivalități și sfere de influență