Prima pagină » Actualitate » Orașul din Spania în care este ILEGAL să mori. Care este motivul din spatele acestei legi bizare

Orașul din Spania în care este ILEGAL să mori. Care este motivul din spatele acestei legi bizare

Orașul din Spania în care este ILEGAL să mori. Care este motivul din spatele acestei legi bizare
foto ilustrativa: sursa foto: Envato

Într-un orășel din Granada, Spania, este ilegalsă mori. Asta, din cauza unei legi din anul 1999, dată de primarul de atunci, Jose Rubio. Departe de această regulă buzară, Lanjaron este un oraș normal, cu circa 4.000 de locuitori.

Potrivit NDTV, această regulă a fost un răspuns ironuc la un cimitir supraaglomerat, fără spațiu pentru noi înmormântări. Această regulă ciudată este în vigoare din anul 1999, când fostul primar, Jose Rubio, a spus că locuitorii ar trebui să ia în serios această regulă, în vreme ce oficialii municipali căutau terenuri pentru un nou cimitir.

Prin prezenta, este ilegal să mori în Lanjaron”, spune legea.

Astfel, regula a fost adoptată ca răspuns la problema supraaglomerării cimitirelor din oraș. La vremea respectivă, Rubio a spus:

„Sunt doar un primar. Deasupra mea este Dumnezeu, care este, în cele din urmă, cel care conduce lucrurile. Toată lumea a primit legeal cu simțul umorului și cu o dorință puternică de a o respecta”.

Abordarea plină de umor a primarului a părut însă să rezoneze cu locuitorii, însă nu este clar dacă problema cimitirului a fost vreodată rezolvată. De altfel, 26 de ani mai târziu, Lanjaron are tot un singur cimitir.

Dar în afară de această regulă bizară, Lanjaron este un oraș absolut normal, cu circa 4.000 de locuitori. El este cunoscut pentru izvoarele sale bogate în minerale, fapt care îl face o destinație populară pentru wellness. Recent, orașul a știgat teren pe TikTok în rândul călătorilor din Generația Z care caută o alternativă la destinațiile turistice supraaglomerate ale Spaniei, ca Barcelona sau Mallorca.

Cu toate acestea, Laanjaron nu este singurul loc cu o lege care interzicemoartea. Longyearbyen, Norvegia, are o interdicție asemănătoare, încă din 1950.

Autorul recomandă:

Orașul din Spania, cunoscut drept grădina Europei”. Poate concura cu Barcelona și mulți români îl vor vizita

Cât știgă un român care muncește la vie în Spania. Suma este de 10 ori mai mare

Recomandarea video

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
„Unabomber”, unul dintre cei mai temuţi terorişti din istorie