Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Adrian Severin: „România ar trebui să-și pună probleme serioase dacă UCRAINA se înarmează și devine o mare putere militară”

Adrian Severin: „România ar trebui să-și pună probleme serioase dacă UCRAINA se înarmează și devine o mare putere militară”

Adrian Severin: „România ar trebui să-și pună probleme serioase dacă Ucraina se înarmează și devine o mare putere militară”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Adrian Severin a discutat despre statutul Ucrainei și despre perspectiva unor modificări teritoriale, așa cum sunt ele anticipate în actualul context internațional. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Ucraina nu este un stat-națiune

Severin spune că Ucraina s-a construit prin deciziile impuse de Uniunea Sovietică. URSS a modificat frontierele și a fragmentat alte țări pentru a crea actuala entitate ucraineană. Ucriana nu este un stat-națiune.

„Sunt unul dintre primii care am spus că vor trebui date, vor trebui făcute modificări teritoriale. Într-adevăr să o spun, e un principiu al integrității teritoriale. Sigur, se referă la statele-națiune. Ucraina nu este un stat națiune. Ucraina este Republica Sovietica Socialistă Ucraineană, care și-a scos din titlu câteva cuvinte. Dar scoaterea cuvintelor din titluri nu schimbă realitatea de pe teren. Acest stat este produsul unei politici de forță  a Uniunii Sovietice, care a dezmembrat, a încălcat integritatea teritorială a altor state, printre care și România, pentru a forma Ucraina. Din punctul ăsta de vedere avem de-a face nu cu un stat-națiune, ci cu un proiect politic.”, spune Adrian Severin.

Adrian Severin: „Tot ceea ce este artificial nu durează la infinit”

Severin consideră că Ucraina se află în fața unui moment de cumpănă. El afirmă că proiectele politice artificiale sunt sortite să nu reziste, iar actualul context al războiului scoate în evidență tocmai această fragilitate.

„Proiectul politic este totdeauna nenatural, este artificial și tot ceea ce este artificial nu durează la infinit. (…) Ucraina trebuie să existe ca stat, trebuie să existe ca stat pentru că există un popor ucrainean, o națiune ucraineană și în același timp există și un interes al celorlalte state ca statul acesta să reziste. Acest stat are nevoie de garanții. România a beneficiat de garanțiile franceze, britanice înainte de cel de-Al Doilea Război Mondial și nu au valorat nici doi bani când a venit Dictatul de la Viena, când a venit ultimatumul de la Moscova. Și spune Zeleski: Domnule, cea mai bună garanție, dați-mi arme, dați-mi informații să fim noi o mare putere militară. Da, el are dreptate, dar din punctul de vedere al României, la Palatul Cotroceni, la Palatul Victoria, la palatul care mai vreți dumneavoastră, s-a discutat dacă o mare putere înarmată ucraineana este cumva o amenințare pentru România?”, declară Severin.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu: ⁠Unde ați fost, Ciucu și Bolojan, când PNL „lingea clanțe” la Cotroceni?
Digi24
„Copilul diavolului” în lumea interlopilor: Povestea singurei femei care a fost acceptată în yakuza, mult temuta mafie din Japonia
Cancan.ro
Antena 1 l-a sancționat pe Gabi Tamaș pentru derapajele repetate. Adi Vasile a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
„Nebunia progresează”. Moment de neputință la Kremlin: Putin a fost pus în dificultate în fața ofițerilor săi
Mediafax
Un important lider european își taie salariul la jumătate
Click
Horoscop luni, 25 mai. Leii au parte de experiențe noi, iar Vărsătorii își asumă riscuri
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
Antena 1 a difuzat imaginile groazei! Ce i-a făcut Tamaș colegei Bianca? A înjurat ca la ușa cortului, a început să rupă scaunele, le-a aruncat în foc și..
Ce se întâmplă doctore
Secretul lui Heidi Klum să ardă mai multe calorii, fără să meargă la sală. Cum se menține modelul la 52 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Drumul Expres Galați – Brăila se strică înainte de a fi deschis circulației
Descopera.ro
Planul secret pentru revenirea lui Cuza la domnie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Diplomatul care a apărat România încă de pe băncile facultății: „Recunoașteți că n-ați auzit niciodată de Banat, până când nu l-a inventat Iorga?”