Prima pagină » Știri externe » MACRON se confruntă cu critici aspre din partea foștilor săi aliați/ „Nu-și dorește un prim-ministru care ocupă mult spațiu”

MACRON se confruntă cu critici aspre din partea foștilor săi aliați/ „Nu-și dorește un prim-ministru care ocupă mult spațiu”

MACRON se confruntă cu critici aspre din partea foștilor săi aliați/ „Nu-și dorește un prim-ministru care ocupă mult spațiu”

Președintele Franței, Emmanuel Macron, se confruntă cu critici tot mai aspre din partea foștilor prim-miniștri, care denunță schimbările frecvente făcute de liderul francez și dorința acestuia de a deține controlul deplin în stat.

Foștii premieri s-au distanțat de politicile lui Macron, a cărui popularitate a scăzut semnificativ, conform sondajului de opinie Ifop-JDD. Gabriel Attal și-a afirmat în mod clar autonomia, promițând „un proiect de schimbare profundă”.

„Îmi asum responsabilitatea de a pregăti un proiect de schimbare profundă pentru deceniile următoare. Acesta trebuie văzut ca lumina de la capătul tunelului neputinței publice în care suntem cufundați, ca o speranță pentru francezi de a putea trăi mai bine”, a anunțat Attal, la mai bine de un an după ce a fost înlăturat de la putere.

De asemenea, Edouard Philippe a criticat măsurile luate de liderul francez, care nu se bazează pe o justificare concretă.

„Președintele Republicii nu a explicat niciodată cu adevărat motivele care stau la baza acestei schimbări de prim-ministru. Am fost din ce în ce mai mult prim-ministru. Acestui președinte nu-i plac prea mult prim-miniștrii și nu-și dorește un prim-ministru care ocupă mult spațiu”, a declarat Philippe.

Philippe îl acuză pe Macron că „nu respectă instituțiile statului”

Fostul premier l-a acuzat pe Emmanuel Macron că „nu respectă instituțiile statului” și ia decizii „dezastruoase”, amintind de momentul dizolvării Adunării Naționale în seara alegerilor europene din iunie 2024.

„I-a făcut țării un mare deserviciu”, a declarat Philippe, citat de cotidianul Le Figaro.

La rândul său, Gabriel Attal a descris deciziile lui Macron ca fiind „principala sursă de instabilitate politică”.

François Bayrou, numit prim-ministru în decembrie, și-a prezentat demisia președintelui francez, pe 9 septembrie, după ce a pierdut votul de încredere de luni cu 194 de voturi pentru, și 364 voturi împotrivă.

La câteva ore după ce François Bayrou și-a predat demisia lui Emmanuel Macron, președintele l-a desemnat pe Sébastien Lecornu în funcția de prim-ministru, a anunțat Palatul Elysée.

Foto: Profimedia

Recomandarea autorului:

Imagini incredibile cu Emmanuel Macron. Președintele Franței, blocat în trafic la New York de coloana oficială a președintelui Trump. Polițiștii nu l-au recunoscut și l-au oprit pe troturar

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce gătim de Sfânta Maria. 5 rețete tradiționale pentru masa de sărbătoare
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
SUA își pune aliații NATO la test: Trump decide cine rămâne „loial” înainte de retragerea trupelor din Europa
Click
Alertă pe o plajă populară din Spania. O creatură de aproape 300 de kilograme a speriat turiștii
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ce alternative la alergare sunt recomandate pentru impact redus asupra articulațiilor?