Prima pagină » Economic » Macroeconomie » Imobiliare » Un internaut care stă cu chirie de 16 ani l-a întrebat pe un avocat dacă are „DREPT” la casă. Răspunsul avocatului a strâns reacții

Un internaut care stă cu chirie de 16 ani l-a întrebat pe un avocat dacă are „DREPT” la casă. Răspunsul avocatului a strâns reacții

Un internaut care stă cu chirie de 16 ani l-a întrebat pe un avocat dacă are „DREPT” la casă. Răspunsul avocatului a strâns reacții

Un internaut care locuiește cu chirie l-a întrebat pe un avocat dacă poate să aibă dreptul în achiziționarea casei. El a plătit lunar chirie pentru aceeași locuință timp de 16 ani.  Pe mulți români îi frământă acest subiect. 

Avocata Gabriela Ursărescu a dat un răspuns tranșant, lămurindu-l pe internaut. Răspunsul ei a atras rapid atenția comunității online.

„Dacă stau cu chirie de 16 ani am vreun drept la casă?”, a întrebat internautul.

„Nu, exclus. Niciodată. M-am gândit puțin dacă să răspund la această întrebare, dar am zis că poate se întreabă multă lume. Niciodată.Deci, dacă locuiți cu chirie, aveți dreptul de a locui acolo atâta timp cât vă plătiți chiria și aveți un contract de închiriere cu proprietarul, dar niciodată nu dobândiți vreun drept de proprietate al unei locuințe închiriate, nici după 20 ani sau 30 ani.”

Un locatar care a plătit chiria pentru a locui într-o casă nu se transformă în proprietar, indiferent de perioada petrecută acolo. Chiriașul are drept de folosință, garantat prin contract și prin achitarea chiriei.

Unii au apreciat răspunsul tranșant și bine argumentat. Alți internauți s-au amuzat pe seama întrebării inițiale:

„Maine gen: Daca stau de 15 ani in aceeasi puscarie: am dreptul la célula?”

Sursa Foto: Shutterstock/Envato

Autorul recomandă: Cât plătește chirie un muncitor NEPALEZ în București. Câți himalayeni încap într-un apartament

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ai băut? Mașina NU mai pornește! Noua regulă UE care schimbă șoselele
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
Mediafax
Cifre ÎNGRIJORĂTOARE! Aproape 1 din 5 români, la limita sărăciei
Click
Codruța Filip, răsfăț la piscină. Imagini inedite cu artista în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
TRAGEDIA prin care a trecut Anca Serea. Motivul pentru care primul ei soț a murit la doar 36 de ani
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cod roșu de caniculă în România: asfaltul poate depăși 70 de grade Celsius! Pericol de explozie în cazul anvelopelor uzate
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Ce este „dry begging” și de ce evităm să cerem direct ceea ce avem nevoie