Prima pagină » Social » A renunțat la salariul uriaș și s-a mutat în cea mai bună țară pentru pensionari. Ce a făcut Alex la 41 de ani: „Economisesc 4.200 de euro lunar”

A renunțat la salariul uriaș și s-a mutat în cea mai bună țară pentru pensionari. Ce a făcut Alex la 41 de ani: „Economisesc 4.200 de euro lunar”

A renunțat la salariul uriaș și s-a mutat în cea mai bună țară pentru pensionari. Ce a făcut Alex la 41 de ani: „Economisesc 4.200 de euro lunar”
Portugalia primește, de luni, turiști din majoritatea țărilor UE. Care sunt excepțiile. Sursa foto: Shutterstock

La numai 41 de ani, un avocat american a renunțat la cariera de top pe care o avea și care îi aducea un venit cu șase zerouri și s-a mutat în Portugalia. El mărturisește că a fost cea mai bună alegere, acum economisește 4.200 de euro (5.000 de dolari) pe lună și nu are niciun regret.

În 2011, avocatul american Alex Trias a decis să se retragă din activitate la numai 41 de ani. Deși financiar era pregătit, emoțional experiența a fost mult mai grea decât anticipase. El mărturisește că, după decenii în care munca i-a ghidat viața și îi oferea un sens, cel mai mare șoc l-a reprezentat faptul că avea timp liber.

Povestea americanului care s-a pensionat la 41 de ani și s-a mutat în Portugalia

De 14 ani Alex Trias locuiește în Portugalia împreună cu soția lui și crede că pensionarea anticipată a fost una dintre cele mai inspirate decizii din viață. Cei doi s-au stabilit la Lisabona, în țara care, potrivit sondajelor, este destinația numărul unu dorită de americanii care plănuiesc să se mute în afară. Acolo, el își umple timpul cu drumeții pe coasta Atlanticului, mese lungi cu prietenii și activități în aer liber.

Trais povestește că începutul lui acolo nu a fost lipsit de temeri. După ce firma de avocatură la care lucra s-a prăbușit, în contextul crizei financiare din 2008, el a simțit că și-a pierdut direcția, însă a ales să se întoarcă la același domeniu. Pentru el, retragerea nu a însemnat finalul muncii, ci redescoperirea identității în afara profesiei.

Mutarea în Portugalia a avut și un impact pozitiv asupra cheltuielilor bugetului familiei. Cheltuielile lor anuale s-au redus cu zeci de mii de dolari, de la costurile cu taxele și asigurările medicale până la viața de zi cu zi.

Un element la fel de important ca stabilitatea financiară s-a dovedit a fi găsirea unui nou sens în viața de zi cu zi. Inițial, rolul de părinți ai unui copil aflat încă în școală le-a dat motivație. După ce fiica lor a plecat la facultate, au fost nevoiți să-și redefinească din nou prioritățile. În prezent, Alex și soția își construiesc viața în jurul activităților care le plac: scris, voluntariat, sport, învățarea unor limbi străine, călătorii și prietenii noi.

Recomandările autorului:

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni