Prima pagină » Actualitate » Bucureștenii au început să primească impozitele pentru 2026. Cât are de plătit un proprietar din sectorul 6 pentru un apartament cu trei camere

Bucureștenii au început să primească impozitele pentru 2026. Cât are de plătit un proprietar din sectorul 6 pentru un apartament cu trei camere

Bucureștenii au început să primească impozitele pentru 2026. Cât are de plătit un proprietar din sectorul 6 pentru un apartament cu trei camere
FOTO - Caracter ilustrativ: Shutterstock

Bucureștenii au început să primească înștiințările de plată pentru impozitele locale din 2026, care sunt majorate. Sumele au fost deja actualizate de unele primării pe site-ul Ghişeul.ro, iar pe reţelele sociale oamenii și-au arătat nemulțumirea, prezentând concret cât le-au crescut cheltuielile. De altfel, unele impozite au crescut chiar și cu 80%.

Proprietarul unui un apartament cu trei camere din sectorul 6 a trăit șocul vieții sale, chiar în prima zi din an, când a văzut cât are de plată pentru locuința sa.

El a povestit concret, pe TikTok, impactul asupra bugetului familiei sale, potrivit observatornews.ro.

„640 de lei pentru un apartament cu 3 camere în Bucureşti în sectorul 6. La mulţi ani, 1 ianuarie 2016, e Revelionul. Fix de Revelion” a precizat acesta.

El a arătat și cât plătește pe locul de parcare și impozitul pe mașină, dar cea mai mare surpriză a fost legată de apartament.

Bărbatul are de plătit 302 lei, partea sa, iar „jumătate este afişat la soţie. Mai are şi ea încă 18 lei (n.r. locul de parcare) şi 302”, a explicat bărbatul.

„(…) Anul trecut am plătit atât (179 de lei-n.r. ) x 2, mai era încă pe atât pe cel al soţiei. Fix de Revelion au afişat, băi nene. Măcar la maşină nu e foarte mult. Dar la apartament vi se pare normal? Anul trecut am plătit 358 de lei. Vi se pare normal să plătesc atât de mul?!”, a întrebat el, amar și retoric.

FOTO – caracter ilustrativ

Şocat de creştere a fost şi proprietarul unui apartament cu trei camere din Sectorul 1 al Capitalei. Anul trecut, plătea impozit sub 300 de lei. Acum, are de achitat 600, potrivit sursei citate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție, șoferi! Din 25 august, rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație
Digi24
Ieșirea din Schengen, renunțarea la euro și închiderea granițelor. Promisiunile liderei extremiștilor din Germania, Alice Weidel
Cancan.ro
TOP 47 | Clasamentul pensiilor, în funcție de județ. În ce oraș sunt cei mai bogați pensionari din România în 2026
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Profesorul de istorie urmărit de 1,4 milioane de oameni explică de ce războiul SUA-Iran continuă: „Iranul nu trebuie să câștige”
Mediafax
Topul scumpirilor la pompă după criza din Iran. România, pe un loc neașteptat
Click
Cine este artista care a venit la aniversarea Andrei cu elicopterul
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Seceta continuă! Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ploile în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Arheologii au descoperit ce ascundea o peșteră din Turcia de aproape 13.000 de ani. Urmele unor vânători-culegători de la Marea Neagră