Prima pagină » Actualitate » Nea Miron de la Feregi, declarat Tezaur Uman Viu. Are 73 de ani și de o jumătate de veac lucrează în lemn ca meșter popular

Nea Miron de la Feregi, declarat Tezaur Uman Viu. Are 73 de ani și de o jumătate de veac lucrează în lemn ca meșter popular

Nea Miron de la Feregi, declarat Tezaur Uman Viu. Are 73 de ani și de o jumătate de veac lucrează în lemn ca meșter popular
Nea Miron de la Ferengi, declarat Tezaur Uman Viu / Sursa FOTO: Antena 3

La 73 de ani de ani, nea Miron, din satul Feregi, județul Hunedoara, a fost vedeta unui reportaj difuzat de Antena 3. El și-a dedicat viața meșteșugului și artei populare, de o jumătate de veac prelucrând lemnul.

Pentru toate îndeletnicirile sale, s-a ales cu numeroase diplome, care îi atestă talentul și priceperea.

Ce făcea la vârsta de 14 ani

Are strânse tot felul de elemente populare vechi chiar și de câteva sute de ani. Fiind un meșter desăvărșit, a fost declarat Tezaur Uman Viu al județului Hunedoara.

„E lucru mare să-ți recunoască cineva o activitate peste 50 de ani. Eu, la 14 ani, deja lucram cu tata în lemn și, când am terminat clasa a VIII-a, am lucrat cu el la o casă toată vara ca să câștig bani ca să merg la liceu.

De la 12 ani eram în mâinile lui tata. Tata era meșter în lemn, a făcut 39 de case din lemn, de la fundație până la cheie: geamuri, uși, acoperiș, tot. Acuma, mă bucur că pot lăsa la fecior și la nepot. Și el, când vine de la oraș, e pe lângă mine și îi mai arăt una-alta, și îi place”, povestește Miron Muntean.

A fost considerat sufletul ansamblului popular din Feregi, iar acasă și-a amenajat o expoziție cu straie și obiecte specifice pădurenilor.

„Am strâns de toate, tot ce trebuia unei gospodării într-un sat de munte, și toate actele și atelierele. Diplomele vin după participări, timp de 50 de ani, la diferite activități, în țară și peste hotare”, spune bătrânul.

Talentul lui nea Miron a fost dublat de o viață de muncă și respect față de natură. Iar acum, întreaga-i existență este oficial recunoscută ca reper cultural.

„Ăsta-i un banc de lucru. Noi, pădurenii, îi spunem mihei bancului ăsta, în care se prinde și se prelucrează, se rindeluiește, geluiește, cum spunem noi. E muncă multă, dar e și frumoasă”, zice meșterul popular.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

După ce a stat 13 ani în Italia, o româncă s-a întors în România și a devenit meșter popular. Ce minunății ies din mâinile femeii

Meșterul popular Constantin Nițu, Tezaur Uman Viu, a încetat din viață

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Digi24
Ce a câștigat România prin participarea la Consiliul pentru Pace. Marius Lazurca: „Am fost mai puțin izolați decât se spune”
Cancan.ro
De ce l-a făcut Aris alcoolic pe Boureanu, de fapt. Are legătură cu Andreea Esca
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Remarcile unei tinere venite de la capătul lumii să studieze în București. „Partea cea mai dificilă e gândul la întoarcerea acasă”
Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Click
Cum se prepară Vasilopita, prăjitura preferată a lui Carmen Tănase. E un desert tradițional grecesc cu gust unic
Digi24
Cum au aflat serviciile secrete CIA și MI6 despre planurile lui Putin de a invada Ucraina și de ce nimeni nu le-a crezut
Cancan.ro
Fostul internațional, sedus de ispita de la Insula Iubirii. A divorțat după doar 3 luni de căsnicie, iar acum și-a găsit jumătatea
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Titi Aur explică de ce aceste anvelope pot fi un risc în ninsorile din aceste zile
Descopera.ro
Cum au devenit dușmani Rusia și Germania?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
România, țara europeană cu șoferi agresivi și cele mai periculoase drumuri