Prima pagină » Știri politice » Oana Gheorghiu nu ia în serios plângerea CSM împotriva ei. „Nu cred că mergem în penal pentru opinii. Ar înseamna că am ajuns o țară antidemocratică”

Oana Gheorghiu nu ia în serios plângerea CSM împotriva ei. „Nu cred că mergem în penal pentru opinii. Ar înseamna că am ajuns o țară antidemocratică”

Vicepremierul Oana Gheorghiu a declarat, într-un interviu pentru Antena 3, că nu a primit nicio confirmare cu privire la plângerea formulată de CMS și consideră că o opinie exprimată public nu poate atrage răspunderea penală. În opinia acesteia, România ar deveni o țară antidemocratică dacă declarația ei ar fi considerată o faptă penală. 

Întrebată de moderatoarea emisiunii despre plângerea formulată de CSM în urma declarațiilor sale publice, Oana Gheorghiu a spus că nu a primit o confirmare oficială și a transmis că o astfel de sesizare trebuie validată de președintele României înainte să producă efecte.

„Nu știu dacă a făcut-o sau nu. Eu n-am primit nimic. Oamenii s-au supărat pe ceva ce am spus, dar, repet, poate că a fost o declarație care a fost spusă într-un fel, dar rămân la această idee că așa se face un buget. Când trebuie să pui într-o parte niște bani și bugetul e limitat, nu curge de nicăieri, trebuie să iei din altă parte. Poate că nu se iau de acolo de unde am zis eu, dar din altă parte tot se iau.  Nu am primit nicio plângere. Cred că plângerea trebuie să fie validată de președinte. Am înțeles că asta e procedura pentru membrii guvernului. Trebuie să treacă pe la președinte. Nu știu ce s-a întâmplat cu ea. Nu am primit nimic.”

Vicepremierul nu consideră că situația este una penală și susține că a oferit o simplă declarație. De asemenea, Oana Gheorghiu a subliniat că, în cazul în care s-ar răspunde penal în astfel de situații, România ar deveni o țară antidemocratică.

„Nici nu cred că asta e o faptă penală, sincer. E o declarație, până la urmă este o liberă exprimare, e o opinie. Nu cred că acum mergem în penal pentru opinii, că înseamnă că am ajuns să devenim o țară antidemocratică.”

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum s-a împărțit șpaga între funcționarii reținuți de la Primăria Sectorului 5 – procurori
Digi24
VIDEO Momentul în care doi soți au fost tâlhăriți la Cernavodă, filmat de camerele de supraveghere. Un suspect a fost prins
Cancan.ro
Cu ce boală a fost diagnosticat fiul Ilonei Brezoianu. Micuțul face terapie: 'Să vedem cum se dezvoltă'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
Sunt prețurile alimentelor din România de speriat? Ce descoperă românii când le compară cu cele din UE
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Următorul hegemon al Europei: Care sunt riscurile reînarmării Germaniei și de ce soluția „cătușelor de aur” ar putea salva continentul
Cancan.ro
Mutare majoră în grila PRO TV, la o zi după finalul erei lui Cătălin Măruță. Rocada inedită pe care românii o pot vedea de azi, 7 februarie
Ce se întâmplă doctore
Transformarea IREALĂ a unei soliste celebre. Cum a slăbit și cum arată acum? Nimeni nu a mai recunoscut-o
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Renault testează în România rivalul Dacia Bigster. Poze spion cu noul model surprins în trafic
Descopera.ro
A fost găsit al doilea Pământ! Cât de aproape este de noi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ştrulă: – Intru şi eu să văd cum este! BULĂ: - Ai avut dreptate...
Descopera.ro
Câți dintre ucraineni mai au încredere în președintele Volodimir Zelenski?