Prima pagină » Știri externe » Trump, despre Spania: „Spaniolii sunt un popor fantastic, dar au o conducere proastă. S-ar putea să încetăm comerțul cu ei”

Trump, despre Spania: „Spaniolii sunt un popor fantastic, dar au o conducere proastă. S-ar putea să încetăm comerțul cu ei”

Trump, despre Spania: „Spaniolii sunt un popor fantastic, dar au o conducere proastă. S-ar putea să încetăm comerțul cu ei”

În cel mai recent interviu pentru Fox News, președintele american Donald Trump a vorbit despre situația conflictului din Orientul Mijlociu, dar și despre relațiile cu alte țări.

„Se putea întâmpla mai rău. Avem certitudinea că putem să ne descurcăm. Iranienii nu puteau niciodată să-și ia țara înapoi. Am distrus nouă mine anti-navă într-o noapte. Nu credem că au mai pus altele în Strâmtoarea Ormuz”.

Întrebat de un reporter dacă își asumă responsabilitatea pentru bombardarea școlii iraniene de fete din Minab potrivit investigației că o rachetă de croazieră americană a lovit-o, Trump a răspuns:

„Nu știu despre asta”.

Întrebat dacă își va proclama victoria dacă fiul ayatollahului ucis în bombardamente va rămâne în funcția de Lider Suprem, Trump a spus:

„Nu vreau să comentez despre asta”.

Pe chestiunea relațiilor cu alte țări, Trump a fost întrebat de ce  Mexic, Brazilia și Columbia n-au fost initate la inițiativa „Scutul Americilor” creată de SUA.

„Cred că au fost invitate, dar n-au venit”.

Inițiativei i s-au 13 țări, printre care și Argentina, Chile,  Panama, Costa Rica, Bolivia și Honduras.

Trump a vorbit și despre relațiile SUA cu Spania după ce a anunțat că întrerupe relațiile comerciale pentru că guvernul spaniol le-a refuzat cererea forțelor americane de a lansa atacuri asupra Iranului din bazele militare spaniole.

„Spania nu cooperează cu noi. S-ar putea să tăiem comerțul cu Spania. Poporul spaniol este fantastic. Conducerea este proastă. ”

Președintele și-a luat zborul spre Ohio, unde va vizita o companie farmaceutică și a discuta despre reducerea costurilor medicamentelor eliberate pe bază de rețetă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Refuz masiv în fața recrutării: Germania se confruntă cu o reacție neașteptată
Digi24
Ce le spune Nicușor Dan românilor care l-au votat, dar acum sunt supărați pe el, și celor care îl consideră „PSD-ist”
Cancan.ro
ALERTĂ medicală în România! Doctorii trag un semnal de alarmă după creșterea neașteptată a cazurilor
Prosport.ro
Răzvan Lucescu a dezvăluit cum a fost ultima discuție pe care a avut-o cu Mircea Lucescu! „Vineri, după infarct...”
Adevarul
România își rescrie apărarea. Noua Analiză Strategică a MApN reînvie o idee din anii 70-80
Mediafax
Un studiu arată că și cantitățile mici de alcool pot afecta creierul
Click
Adela Popescu, vacanță spectaculoasă alături de Radu Vâlcan. Unde au călătorit cei doi: „Să nu vă luați soț căruia îi place sportul!”
Digi24
Acordul cu AUR, ținut la secret. Surse: PSD strângea semnături pentru moțiune, fără ca parlamentarii să știe la ce vor folosi
Cancan.ro
Ce a făcut Codruța Filip cu cei 24.000 euro primiți de la Pro TV pentru participarea la Desafio. Pe ce a 'spart' toți banii
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Sanda Nicola, fosta jurnalistă de la DIGI24 care a scăpat de cancer: „Am ales să rămân lucidă”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Premieră în România: Au apărut trecerile de pietoni cu LASER!
Descopera.ro
Toată matematica poate fi redusă la o singură operație?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Trag o partidă bună de dragoste cu nevastă-mea și mă înviorez extraordinar!
Descopera.ro
Ce secrete neplăcute pot ascunde unele mașini second hand?