Sindicaliștii cer abrogarea măsurilor de austeritate din Legea 141/2025.
„Această inițiativă legislativă construită de Federațiile Sindicale va fi depusă în Parlamentul României. Avem dosarele cu peste 160.000 de semnături și după acest demers vom trece la partea de discuții cu parlamentarii ca să îi îndemnăm să introducă acest proiect pe Ordinea de Zi și în cel mai scurt timp să îl poată vota.
Solicitările sunt: abrogarea măsurilor de austeritate din Legea 141/2025. Legea lui Bolojan care a dus la mărirea normei didactice pentru funcție de predare, îndrumare, conducere și control, comasarea unităților de învățământ, plata cu ora. (…) Totodată, toate celelalte măsuri care au stat în Legea 141 și care au fost măsuri împotriva Educației și care au ciuntit sistemul de învățământ”, susține un sindicalist.
