Prima pagină » Știri politice » Fostul ministru al Sănătății îl acuză pe Bolojan a blocat angajarea medicilor în spitalele din România. Mii de specialiști au ajuns șomeri

Fostul ministru al Sănătății îl acuză pe Bolojan a blocat angajarea medicilor în spitalele din România. Mii de specialiști au ajuns șomeri

Ruxandra Radulescu

Fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete, afirmă că premierul demis, Ilie Bolojan, a blocat ocuparea posturilor de medici în spitalele de stat, sub pretextul „reformei”. Potrivit lui Rogobete, decizia premierului a lăsat 2000 de medici fără un loc de  muncă, în timp ce spitalele se confruntau cu lipsa de personal.

„Hai să aprindem puțin lumina. Pentru că, dacă tot acesta este sloganul pe care s-au cheltuit milioane în ultimele săptămâni, măcar să vorbim și despre realitate”, spune Rogobete.

„Ca fost ministru al Sănătății am semnat peste 2.000 de diplome de medic specialist. Peste 2.000 de tineri care au terminat rezidențiatul, au promovat examenul de specialitate și au primit recunoașterea oficială a profesiei prin semnătura mea.

Știți ce au primit mai departe? În foarte multe cazuri, șomeri”, precizează fostul demnitar, într-o postare pe Facebook.

„Nu a fost de acord cu scoaterea la concurs a posturilor de care spitalele aveau disperată nevoie”

Potrivit lui Alexandru Rogobete, responsabil pentru această situație este premierul demis, Ilie Bolojan, care a refuzat scoaterea la concurs a posturilor de medici în spitalele de stat.

„De ce? Pentru că nu a fost de acord cu scoaterea la concurs nici măcar a posturilor de care spitalele aveau disperată nevoie. Pentru că făcea „reformă”, menționează fostul ministru.

„Managerii de spitale îmi spuneau că nu mai au cu cine acoperi gărzile”

Bolojan a blocat angajările medicilor, deși managerii de spitale au sesizat la Ministerul Sănătății faptul că duc lipsă de personal specializat.

„În aceeași perioadă, managerii de spitale îmi spuneau că nu mai au cu cine acoperi gărzile.

Pacienții aveau dreptate când cereau medici. Colegii mei aveau dreptate când cereau locuri de muncă. Iar eu eram între cele două tabere, încercând să găsesc soluții acolo unde alții blocau deciziile”, mai adaugă Rogobete.

„Domnule Bolojan, opriți-vă. Lăsați România să meargă înainte prin fapte, nu prin etichete”

„Reforma nu înseamnă să oprești sistemul. Reforma înseamnă să-l faci să funcționeze mai bine.
Nu faceți nicio reformă.
O reformă adevărată se măsoară în rezultate, nu în sloganuri.
Domnule Bolojan, opriți-vă. Lăsați România să meargă înainte prin fapte, nu prin etichete”, transmite fostul ministru al Sănătății.

Guvernul Bolojan a făcut tăieri masive de personal la începutul anului

La sfârșitul lunii februarie, Guvernul Bolojan a adoptat două ordonanțe de urgență care vizau tăieri masive în aparatul de stat. Potrivit deciziei, 13.000 de funcționari din Primării si Consilii Judetene urmau să fie dați afară, precum și 6000 de consilieri din cabinetele demnitarilor.

Bolojan: „Avem multe spitale unde peste 90% din buget este dedicat salariilor”

În noiembrie 2025, Bolojan se declara nemulțumit de sistemul medical și spunea că multe spitale alocă peste 90% din buget pentru salarii și sporuri.

„Avem multe spitale unde peste 90% din buget este dedicat salariilor. Cât mai rămâne pentru medicamente, combaterea infecțiilor nosocomiale, dotări, analize?”, spunea acesta.

Bolojan a fost demis în luna mai 2026, prin moțiune de cenzură. România se află la acest moment în criză politică, întrucât partidele nu au reușit să ajungă la un acord, privind susținerea unui premier.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa germană: România, prinsă în focul încrucișat al războiului Rusiei împotriva Ucrainei
Digi24
„Ura, suntem live!”. Aventurile Dianei Șoșoacă la Moscova: laudă Kremlinul și se plânge că nu merge Facebook. Meta e interzisă în Rusia
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
Monica Anghel, critică dură la adresa industriei muzicale. O singură artistă a impresionat-o cu adevărat: „Este la alt nivel”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de la țară a lui Cheloo. Rapper-ul a lăsat în urmă viața agitată de la oraș și s-a mutat în Breaza. Are o curte imensă
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Ce mâncăm vara în fața televizorului? Bucătarii recomandă preparatele fără bătăi de cap