Prima pagină » Știri externe » Noapte de coșmar pentru locuitorii Kievului. Atacul masiv cu drone și rachete al Rusiei a provocat cel puţin 13 morți și peste 90 răniți. Reacția lui Zelenski

Noapte de coșmar pentru locuitorii Kievului. Atacul masiv cu drone și rachete al Rusiei a provocat cel puţin 13 morți și peste 90 răniți. Reacția lui Zelenski

Melania Agiu

Cel puțin 13 persoane au fost ucise și peste 90 de persoane au fost rănite, în urma unui atac, lansat în noaptea de miercuri spre joi, asupra capitalei Ucrainei. Volodimir Zelenski a declarat că știe că Vladimir Putin „pregătea acest atac masiv de ceva vreme”.

Kiev, capitala Ucrainei, a fost ținta unor atacuri cu rachete și drone rusești care au distrus mai multe clădiri rezidențiale joi, 2 iulie, în ceea ce pare a fi cel mai „masiv” atac asupra orașului de la începutul războiului, a afirmat primarul Vitali Klitschko.

Conform ultimelor date comunicate de autorități în cursul dimineții, cel puțin 13 persoane au murit și alți 86 au fost răniți.

„În acest moment, se înregistrează 13 morți”, a declarat primarul Vitali Klitschko. „Numărul răniților este mare, printre aceștia numărându-se și copii”, a afirmat în scris șeful administrației militare din Kiev, Timour Tkatchenko. „Încă o dată, inamicul vizează în mod deliberat zonele rezidențiale și ucide civili. Pagubele sunt considerabile”.

Potrivit autorităților, atacurile rusești au avariat o clădire din centrul capitalei, care găzduia o stație de ambulanțe. „Cinci lucrători din domeniul sănătății au fost răniți în districtul Chevtchenkivskyï. Unul dintre ei, un paramedic, se află în stare critică”, a precizat Vitali Klitschko.

„Acoperișul unui bloc de locuințe înalt este cuprins de flăcări” într-un alt cartier, în timp ce mai multe persoane sunt blocate într-un alt bloc avariat de nouă etaje, a adăugat primarul. Într-un mesaj publicat pe Telegram, acesta a anunțat că ziua de vineri, 3 iulie, a fost declarată „zi de doliu” în capitală, „în memoria victimelor atacului”.

Ministerul rus al Apărării a confirmat că a lansat un „atac masiv” asupra capitalei ucrainene, „ca răspuns la atacurile teroriste ale regimului de la Kiev împotriva infrastructurilor civile”, afirmând totodată că a vizat „întreprinderi din industria militară și instalații energetice”.

Explozii au zguduit Kievul în timpul nopții

Potrivit Kyiv Post, atacul nocturn, desfășurat în mai multe valuri, a avariat peste 20 de clădiri rezidențiale și o unitate medicală, fiind semnalate distrugeri în mai multe cartiere ale capitalei ucrainene.

Potrivit Forțelor Aeriene ale Ucrainei, Rusia a lansat 570 de arme aeriene în timpul atacului nocturn. Barajul a inclus 496 de drone de atac și de momeală – printre care modelele Shahed, Gerbera, Italmas, Banderol și Parodiya – precum și 74 de rachete:

  • 24 de rachete balistice Iskander-M (și rachete S-400 utilizate în misiuni de atac la sol),
  • 34 de rachete de croazieră Kh-101,
  •  rachete de croazieră Kalibr,
  • 4 rachete hipersonice antinavă Tsirkon,
  • 4 rachete ghidate lansate din aer de tip Kh-59/69.

Locuitorii au fost îndemnați să rămână în adăposturi pe tot parcursul nopții, pe măsură ce atacul s-a desfășurat în mai multe valuri.

Reacția lui Zelenski

Pe rețelele de socializare Volodimir Zelenski a transmis că aprovizionarea cu sisteme de apărare aeriană pentru Ucraina este o chestiune prioritară și critică.

„Este important ca contribuțiile la programul PURL să fie făcute, deoarece acest lucru contribuie direct la salvarea oamenilor. Fiecare acord bilateral pe care îl avem cu partenerii noștri privind sistemele de apărare aeriană ne ajută cu adevărat. Sunt recunoscător tuturor liderilor care ne ajută.

Este deosebit de important să ne îndreptam către implementarea acordurilor noastre privind producția de sisteme antibalistice. Ne bazăm foarte mult pe deciziile Statelor Unite privind licențele pentru „Patriot” și alte colaborări: acestea pot opri războiul și astfel de atacuri. Mulțumesc tuturor celor care sunt alături de Ucraina, de oamenii noștri și de apărarea noastră a vieții.“, a transmis președintele ucrainean.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV. Curtea de Conturi: Prejudiciu de MILIOANE de euro la Oficiul Jocurilor de Noroc, imputat fostei conduceri
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul exploziei din Monaco! Femeia rănită nu este soția lui Vadim Ermolaev
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
Trump ȘOCHEAZĂ internetul! videoclip AI în care apare ca medic și „diagnostichează” vedete de la Hollywood
Click
Milan, fiul lui Culiță Sterp, a fost operat. De ce a avut nevoie de intervenție chirurgicală, la doar cinci ani
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia a deschis comenzile pentru noul Sandero Stepway Hybrid 155. Cât costă în România
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Cum au învățat melcii să se camufleze pe timp de ploaie?