Prima pagină » Actualitate » Procurorul general ia apărarea DIICOT, după ce au apărut acuzații că Ilie Bolojan ar fi ținta reală în dosarul azilelor groazei din Bihor

Procurorul general ia apărarea DIICOT, după ce au apărut acuzații că Ilie Bolojan ar fi ținta reală în dosarul azilelor groazei din Bihor

Procurorul general al României, Cristina Chiriac, apără anchetatorii DIICOT în urma scandalului legat de azilele groazei din Bihor. Aceasta avertizează că magistrații nu se vor lăsa intimidați de scandalurile din presă sau de atacurile venite din zona politică. Reacția vine după ce, în spațiul public au apărut acuzații că dosarul ar avea scopul de a afecta imaginea premierului demis Ilie Bolojan.

Procurorul Cristina Chiriac. ILIE MARIAN / MEDIAFAX FOTO

„Îmi exprim întreaga susţinere faţă de procurorii DIICOT”

Cristina Chiriac explică faptul că atacurile masive din ultimele zile împotriva DIICOT sunt greșite și dăunătoare. Aceasta subliniază că anchetele din justiție nu trebuie amestecate cu jocurile partidelor.

”Îmi exprim întreaga susţinere faţă de procurorii DIICOT şi reafirm faptul că Ministerul Public nu va accepta ca activitatea procurorilor să fie influenţată, intimidată sau delegitimată prin presiuni exercitate în spaţiul public, indiferent din partea cui provin acestea (…) Nu este însă compatibil cu principiile statului de drept ca anchetele penale să fie contestate prin demersuri care tind să exercite presiuni asupra procurorilor înainte ca autorităţile judiciare competente să se pronunţe potrivit procedurilor prevăzute de lege”, a transmis, vineri, Cristina Chiriac, într-un comunicat de presă.

Justiția nu se poate aplica dacă procurorii devin ținte

Procurorul general al României reafirmă că va apăra ”cu fermitate independenţa funcţională a tuturor procurorilor din cadrul Ministerului Public”.

”Statul de drept nu poate funcţiona dacă procurorii sunt transformaţi în ţinta unor presiuni ori de câte ori soluţiile sau investigaţiile lor privesc persoane cu influenţă ori generează controverse publice. Respectarea independenţei autorităţii judiciare reprezintă o obligaţie care revine tuturor actorilor vieţii publice şi constituie una dintre condiţiile esenţiale pentru menţinerea încrederii cetăţenilor în justiţie”, se mai arată în mesajul procurorului general al României.

„Procurorii trebuie să îşi desfăşoare activitatea într-un climat care să excludă orice formă de intimidare”

Chiriac menționează că atacurile lansate de liderii politici distrug încrederea oamenilor în lege și blochează bunul mers al anchetelor.

”Atunci când această independenţă este pusă sub presiune, este afectată însăşi capacitatea statului de a aplica legea în mod egal şi imparţial. Ministerul Public are obligaţia constituţională de a apăra ordinea de drept, drepturile şi libertăţile cetăţenilor şi interesele generale ale societăţii. Pentru îndeplinirea acestei misiuni, procurorii trebuie să îşi desfăşoare activitatea într-un climat care să excludă orice formă de intimidare, presiune sau influenţă externă”, se mai arată în comunicatul de presă.

Reacția procurorilor DIICOT

Anchetatorii DIICOT arată, la rândul lor, că liderii politici au ieșit cu declarații dure exact în momentele cele mai importante ale dosarului. Procurorii denunță că postările de pe rețelele sociale au fost o încercare clară de a pune presiune pe judecători.

”O intervenţie directă a unor oameni politici într-o cauză penală aflată în plină derulare, făcută exact în perioada în care instanţa urma să se pronunţe asupra cererilor DIICOT de luare a unor măsuri preventive”.

Bolojan s-a enervat și a ocolit un răspuns legat de dosar

Ilie Bolojan a reușit cu greu să țină în frâu o criză nervoasă în urma întrebărilor repetate ale reporterilor legate de Azilele Groazei din Bihor. La un moment dat, vizibil deranjat și nervos, premierul demis a răspuns:

„Oricât ați încerca prin expozeul larg făcut pe această situație, nu am nicio legătură cu acest caz. Nu am avut interacțiuni cu reprezentanții acestei asociații, nu i-am vizitat niciodată. Îmi dați voie să vă răspund sau doriți să vă răspund cum doriți? Nu am avut competențe de a inspecta aceste locații, cei care pot face inspecții sunt cei de la agențiile județene de servicii sociale, iar în calitate de primar și președinte de CJ nu am avut contact cu această asociație. În fiecare an primăria și CJ premiază asociații. Eu nu am participat în acestri ani la astfel de evenimente. Nu am cunoștință legată de asociațiile pe care direcția socială le-a premiat. V-am răspuns la întrebare”.

Viorel Pașca și familia sa au fost plasați sub control judiciar în dosarul azilelor din Bihor. Procurorii DIICOT au estimat un prejudiciu de peste 13 milioane de lei prin exploatarea a aproximativ 400 de persoane vulnerabile.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Contradicții între declarațiile lui Bolojan și rapoartele CJ Bihor în dosarul azilelor ilegale: „Am avut o colaborare bună” apare în documente
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Toți au crezut că i-a furat soția lui Bordea. Acum, Spike rupe tăcerea. Adevărul despre relația cu Livia: „Ți-ai făcut o carieră pe numele ei”
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Adevărul din spatele calvarului trăit de Andreea Sasu, iubita lui Philipp Plein! A făcut 10 operații în doar trei luni. Ce intervenție estetică i-a provocat infecția care a dus-o la un pas de septicemie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Oltcit, relansat la Craiova sub umbrela Ford? Cum ar putea arăta
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Oamenii de știință ar fi descoperit, în sfârșit, cum se răspândește boala Alzheimer prin creier